به گزارش افکارنیوز، آن چه مسلم است ماهیت مشترک، شکل و کیفیت اجرای این نوع عملیات تروریستی است که از عراق شروع می‌شود و تا سوریه ادامه می‌یابد و اکنون دامنه‌های خونین آن به لبنان نیز کشیده شده است. از همین رو می‌توان مدعی شد که سرمایه گذاران بازار بورس ماشین‌های بمب گذاری شده از عراق تا لبنان، سرمایه گذارانی مشترک با اهدافی یکسان هستند.

انفجار در ضاحیه جنوبی بیروت

حدود یک ماه و نیم پیش پس از اولین انفجار تروریستی ماشین بمب گذاری شده در بئرالعبد ضاحیه جنوبی، در یک نشست رسانه‌ای از جمیل السید، مدیرکل سابق اطلاعات و امنیتی داخلی لبنان سوال کردم که به نظر شما چه کسی یا چه طرف یا کشوری پشت انفجار بئرالعبد است؟

جمیل السید پاسخ داد: من نمی‌توانم مثل سیاسی‌ها تحلیل کنم، تحلیل گران سیاسی قهوه می‌خورند و سیگار می‌کشند و هر چیزی را تحلیل می‌کنند اما من یک امنیتی هستم و هیچگاه تحلیل نمی‌کنم بلکه آثار جرم و جنایت و مسیر ارتکاب جرم را می‌بینم و سپس براساس شواهد عینی قضاوت می‌کنم و آنگاه به واسطه شباهت‌ها می توانم انگشت اتهام را به سوی عوامل تروریستی بگیرم.

جمیل السید درست می‌گفت؛ زیرا تحلیل دقیق حادثه، اطلاعات حسی دقیق می‌خواهد که هیچ تحلیل گر سیاسی معمولا آن را ندارد و به خصوص تحلیل‌هایی که به سرعت پس از وقوع حادثه روی رسانه‌ها ظاهر می‌شوند، فاقد اطلاعت دقیق حسی و میدانی هستند.

اما این نگاه لزوما به آن معنا نیست که تا بررسی حسی دقیق امنیتی صورت نگیرد، نباید هیچ تحلیل سیاسی و یا سیاسی – امنیتی از حادثه کرد زیرا موارد بسیاری بوده است که بررسی‌های سیاسی چنین حوادثی به کمک تحلیل‌های امنیتی آمده است.

انفجار در ضاحیه جنوبی بیروت

مروان شربل، وزیرکشور لبنان پس از انفجار رویس در ضاحیه جنوبی اولین کسی بود که انگشت اتهام را به سوی اسرائیل گرفت. شربل به عنوان وزیر کشور، مقام مافوق مدیرکل اداره اطلاعات و امنیت داخلی لبنان است. شربل گفت: انفجار رویس می‌تواند پاسخ اسرائیل به عملیات لبونه باشد که توسط حزب‌الله علیه اسرائیل صورت گرفت.

لبونه در یکی از جنوبی‌ترین نقاط خطوط مرزی لبنان با فلسطین اشغالی قرار دارد. ارتش رژیم صهیونیستی حدود یک هفته پیش دو گروه عملیاتی متشکل از حدود ۱۲ تا ۱۵ نفر با وظایف اطلاعاتی را روانه نقطه مرزی لبونه می‌کند اما گروه اول که تا ۴۰۰ متر داخل مرزهای لبنان تجاوز کرده بود به ناگاه با میدان‌های مین ناشناخته روبرو می‌شوند و انفجار مین‌ها تا شعاع سی متری آسیب‌های جدی به این واحدهای ارتش اسرائیل وارد می‌کند و در مسیر بازگشت آنها به داخل سرزمین‌های اشغالی فلسطین بار دیگر گروه دوم نیز در معرض انفجار مین قرار می‌گیرند.

براساس اطلاعات دقیق منتشر شده در این باره، واحدهای اطلاعاتی ارتش رژیم صهیونیستی پیشتر چندین بار از همین مسیر وارد خاک لبنان شده و پس از انجام عملیات و تامین اهداف نظامی و امنیتی، به درون پایگاه‌های خود بازگشته بودند اما در عملیات لبونه ارتش اسرائیل با شرایطی کاملا متفاوت با نفوذهای قبلی به داخل خاک لبنان مواجه می‌شود؛ از همین رو خبر کشته و یا زخمی شدن تعدادی از نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی برای این رژیم در حادثه لبونه بسیار سنگین بود زیرا اسرائیل پیش از آن که در کمین نظامی قرار گرفته باشد در لبونه در کمین اطلاعاتی فوق‌العاده حرفه‌ای قرار گرفته بود، از همین رو از همان لحظه نخست انتشار این خبر تلاش کرد تا ابعاد این حادثه را مخفی نگهدارد.

لبونه، یکی از جنوبی‌ترین نقاط خطوط مرزی لبنان با فلسطین اشغالی

پس از این حادثه گمانه زنی‌ها شروع شد و هر کسی یک حرفی و یک تحلیلی ارائه کرد. حتی برخی گفتند که مین‌ها مربوط به سال ۱۹۴۸ بوده و برخی مدعی شدند انفجار ناشی از باقی ماندن برخی مواد منفجره در جنگ سی و سه روزه بوده است. در این میان حتی رسانه‌های صهیونیستی نیز نتوانستند تحلیل دقیقی از انفجار لبونه ارائه کنند.

اما سید حسن نصرالله چهارشنبه شب گذشته در سالگرد جنگ سی و سه روزه بر همه گمانه زنی‌های موجود خط بطلانی کشید و رسما اعلام کرد که عملیات لبونه و هدف قرار گرفتن نیروهای متجاوز ارتش صهیونیستی در آن توسط مقاومت اسلامی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: مقاومت اسلامی لبنان از مدت‌ها پیش حرکت تجاوزکارانه واحدهای ارتش اسرائیل در این منطقه را زیر نظر داشته است و کاشت مین‌ها در مسیر عبور این واحدها، در زمان مناسب توسط مقاومت اسلامی صورت گرفته است.

برهمین اساس، وزیر کشور لبنان مدعی است که به احتمال بسیار اسرائیل پشت انفجار تروریستی رویس با هدف انتقام از عملیات لبونه بوده است.

حتی ولید جنبلاط، عضو پارلمان لبنان هم مدعی است برنده اصلی و استفاده کننده اصلی انفجار رویس، اسرائیل است. جنبلاط مدعی است اسرائیل در زمانی به این اقدام دست زده که سالگرد پیروزی مقاومت اسلامی در جنگ سی و سه روزه است.

تعداد شخصیت‌های سیاسی، امنیتی و نظامی که چنین عقیده‌ای در لبنان دارند کم نیست لذا اسرائیل یکی از متهمان اصلی انفجار رویس است و اگر چنین تحلیلی درست باشد از هم اکنون باید مطمئن بود که هرگز هیچ مدرکی دال بر دخالت اسرائیل در محل حادثه پیدا نخواهد شد زیرا هنگامی که این رژیم پشت انفجار و عملیات تروریستی در لبنان و به خصوص بیروت باشد معمولا رد پایی از خود به جای نمی گذارد؛ به همین دلیل وقتی در لبنان آثار جرم تروریستی را پیدا نمی‌کنید باید مطمئن باشید که اسرائیل در آن نقش داشته است.

لبونه، یکی از جنوبی‌ترین نقاط خطوط مرزی لبنان با فلسطین اشغالی

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده از انفجار تروریستی رویس، راننده ماشین حامل مواد منفجره نیز در این عملیات کشته شده است و این ممکن است فرضیه عملیات انتحاری را بیشتر تقویت کند. اگر این فرضیه تقویت شود آنگاه فرضیه دخالت اسرائیل کاهش می‌یابد زیرا اسرائیلی‌ها در این نوع عملیات از شیوه کنترل از راه دور و یا بمب‌های ساعتی استفاده می‌کنند. با این همه برخی معتقدند حتی وجود راننده در ماشین نمی‌تواند فرضیه دخالت اسرائیل را کاهش دهد زیرا با فرض وجود راننده در ماشین بازهم اسرائیل می‌تواند عامل انفجار باشد بدین ترتیب که راننده مزدوری اسرائیلی بوده که یا از محتویات ماشین اطلاع نداشته و یا آن که از زمان انفجار آن بی اطلاع بوده است؛ انفجاری که می‌توانسته از راه دور کنترل شود.

در کنار فرض دخالت اسرائیل، فرضیه‌های دخالت مجموعه‌های تکفیری غیر لبنانی نیز وجود دارد، به خصوص آن که گروهی از اردن تحت عنوان گردان‌های " عائشه ام المومنین " برای عملیات‌های ویژه، با پخش نواری ویدیویی در اینترنت مسئولیت عملیات را با هدف انتقام از حزب‌الله به عهده گرفته است اما این موضوع نیز دارای ابهاماتی است. از جمله ابهامات این است که چرا به عهده گرفتن این عملیات پس از دو ساعت و چند دقیقه بعد از انفجار رویس صورت گرفته است در حالی که گروه‌های تروریستی و تکفیری در عملیات‌های مشابه فقط چند دقیقه پس از عملیات، مسئولیت آن را به عهده می‌گرفتند. دیگر این که در این نوار ویدیویی اعلام نشده عامل انتخاری این عملیات چه کسی بوده در حالی که در موارد مشابه عامل اجرایی آن معرفی می‌شدند.

لبونه یکی از جنوبی‌ترین نقاط خطوط مرزی لبنان با فلسطین اشغالی

امکان دخالت مجموعه‌های مسلح سلفی و تکفیری حاضر در لبنان نیز در این عملیات وجود دارد. گروه مسلح احمد الاسیر که چندی پیش در صیدا توسط ارتش لبنان برچیده شد بارها توسط شیخ احمد الاسیر(که پس از نبردهای صیدا متواری و فراری است) وعده انتقام از ارتش و حزب‌الله را داده است و احتمال دارد باقی مانده عناصری از این مجموعه در این کار دخالت داشته باشند.

در کنار این احتمال، احتمال‌های دیگری هم وجود دارد و آن دخالت سازمان‌های اطلاعاتی عربی و یا غربی در لبنان در این حادثه تروریستی است، سازمان‌هایی که بیش از هر چیزی به دنبال شعله ور شدن جنگ طایفی و درگیری نظامی بین شیعه و سنی هستند.

پس از مذاکرات اخیر بندر بن سلطان رئیس تشکیلات امنیتی سعودی با پوتین و عدم پذیرش پیشنهادهای ریاض از سوی مسکوو گرایش فراگیر سعودی به سوی راه حل نظامی در بحران سوریه و حمایت وسیع تر از مجموعه‌های مسلح تکفیری و سلفی در این کشور، همگان انتظار سرعت در انتقال بحران به لبنان را داشتند به همین دلیل این جا و آنجا حرف و حدیثبسیاری بود مبنی بر این که پس از تعطیلات عید فطر، موج جدیدی از انفجارات بیروت و به خصوص ضاحیه جنوبی بیروت را در بر خواهد گرفت. بر همین اساس حزب‌الله لبنان با همکاری ارتش لبنان تدابیر ویژه‌ای برای جلوگیری از ورود ماشین‌های بمب گذاری شده به ضاحیه در پیش گرفته بود با این حال حزب‌الله لبنان اعلام کرده بود جلوگیری از انفجار ماشین‌های حامل مواد منفجره و یا عملیات انتحاری سخت است و نمی‌توان برای جلوگیری از ورود آنها تضمینی داد.

لبونه یکی از جنوبی‌ترین نقاط خطوط مرزی لبنان با فلسطین اشغالی

صبح روز انفجار رویس، از شیخ ماهر حمود، امام مسجد قدس صیدا و از علمای سرشناس اهل سنت در این کشور سوال کردم که آیا شما احتمال درگیری‌های نظامی در لبنان را در شرایط کنونی می‌دهید که وی در پاسخ ضمن رد وقوع درگیری‌های نظامی گفت: اکنون تصمیمی بین‌المللی وجود دارد تا آرامش را در لبنان حفظ کنند زیرا در حالی که حزب‌الله قدرت برتر در این کشور است هرگونه هرج و مرجی در لبنان به ضرر اسرائیل و آمریکا تمام می‌شود اما احتمال برخی حوادثمثل بمب گذاری و انفجار ماشین‌های حامل مواد منفجره از نوع انفجار بئرالعبد وجود دارد تا حزب‌الله را مجبور به واکنش کرده و فتنه جنگ شیعه و سنی را که طرحی آمریکایی است، در لبنان راه بیاندازند.

شیخ ماهر حمود اضافه کرد: با قدرت گرفتن بندر بن سلطان در سعودی اکنون احتمال هر عملیات خونینی از نوع عراق در لبنان می‌رود و به سختی می توان جلوی آن را گرفت.

از نگاه کارشناسان لبنانی به رغم احتمال زیاد دخالت اسرائیل در انفجار رویس اما هیچگاه نمی‌توان از نقش گروه‌های تکفیری مورد حمایت سعودی در این عملیات چشم پوشید به خصوص آن که نوع و مکان انفجار در رویس به شکل قابل توجهی با نوع و مکان بسیاری از عملیات های تروریستی شبیه است که در طی دو ماه اخیر در عراق به صورت روزانه به وقوع پیوسته است.

لبونه یکی از جنوبی‌ترین نقاط خطوط مرزی لبنان با فلسطین اشغالی

در هر حال روند عملیات انتحاری با به کارگیری ماشینهای بمب گذاری شده، برای فتنه گران خاورمیانه تبدیل به بازار داغی شده است که قربانیان اصلی آن مردم بیگناه و هدف اصلی آن ترویج و گسترش دامنه فتنه مذهبی بین شیعه و سنی است که سرمایه گذارانی شناخته شده در این منطقه دارد. لبنان یکی از اهداف اصلی حامیان این طرح خطرناک است که ریشه کنی مقاومت اسلامی در سایه شکل گیری جنگ شیعه و سنی در این کشور را هدف قرار داده است.