به گزارشافکارنیوز، شواهد در بازار اجاره نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین لطفی که اکنون برخی از موجران در حق مستاجران می‌کنند، «قابلیت تبدیل» مبلغ ودیعه و اجاره ماهانه است.
البته ناگفته نماند که عده‌ای از مالکان هم برای اینکه هزینه‌ای بابت حق کمیسیون به بنگاه املاک برای تنظیم قرارداد اجاره پرداخت نکنند به مستاجرشان پیشنهادی می‌کنند مبنی براینکه بدون مراجعه به بنگاه املاک، قرارداد اجاره را خودشان تنظیم کنند که این موضوع تنها برای رضایت مستاجر تصمیم گرفته نمی‌شود بلکه سودی است که از محل صرفه‌جویی در هزینه کرد مالک به مستاجر می‌رسد.

جالب است که بدانید چنین منفعتی شامل حال همه مستاجران نمی‌شود؛ زیرا تنها موجرانی تن به تنظیم این نوع قرارداد می‌دهند که در نظر دارند مستاجر سال قبل خود را حفظ کنند یا بهتر است گفته شود که قرارداد اجاره سال پیش را دوباره تمدید کنند.

ستون امروز نبض بازار به معرفی واحدهایی در بازار اجاره مسکن پرداخته است که مبلغ ودیعه آنها بیش از ۱۰ میلیون تومان نیست، اما نرخ اجاره ماهانه در آن متغیر است.

روز گذشته ۲ واحد مسکونی با ودیعه ۱۰ میلیون تومانی اما با بالاترین نرخ اجاره ماهانه به بازار اجاره پیشنهاد شد که به این شرح است:

یک واحد مسکونی در خیابان ولیعصر واقع در خیابان توانیر با متراژ ۶۰ متر مربع با ۱۰ میلیون تومان ودیعه و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه برای اجاره به زوج به بازار عرضه شده است.
علاوه براین مالکی اعلام کرده است: واحد مسکونی ۶۰ متری خود را در خیابان بلوار فرحزادی در شهرک غرب به همراه کلیه امکانات با ۱۰ میلیون تومان ودیعه و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه به متقاضی تحویل می‌دهد.

اما ارزان ترین واحد مسکونی روز گذشته متعلق به سوئیتی ۲۵ متری در خیابان تهرانپارس بود که با ۲ میلیون تومان ودیعه و ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه به بازار اجاره پیشنهاد شده بود.