به گزارش افکارنیوزبه نقل از خبرگزاری رویترز، مایکل ویتنر تحلیلگر نفتی در این بانک فرانسوی گفت: اگر این جنگ روی تولیدکنندگان مهم نفت نظیر عراق تاثیر بگذارد بهای نفت برنت دریای شمال به ۱۵۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

ویتنر افزود: ما معتقدیم در روزهای آتی بهای نفت برنت در واکنش به پیش‌بینی حمله یا در واکنش به خبر شروع حمله، مجددا پنج تا ۱۰ دلار دیگر افزایش می‌یابد و به ۱۲۰ تا ۱۲۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

وی گفت: اگر کشیده شدن آتش جنگ به دیگر کشورهای منطقه باعثاختلال جدی در عرضه نفت در عراق یا دیگر نقاط شود، بهای نفت برنت برای مدت کوتاهی به ۱۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

ویتنر افزود: ما معتقدیم حمله به سوریه این هفته شروع می‌شود. اگر شروع این حمله زمان بیشتری طول بکشد و نشانه ای دال بر قریب الوقوع بودن آن وجود نداشته باشد، قیمت بالای نفت در نتیجه اوضاع سوریه شروع به کاهش خواهد کرد.

تحلیلگر این بانک فرانسوی افزود: در پی انتشار اخبار مبنی بر احتمال حمله آمریکا به سوریه و تاثیر آن روی تولید نفت، بهای نفت برنت دریای شمال به مرز ۱۱۷ دلار در هر بشکه(بالاترین قیمت شش ماه اخیر) رسید.

ویتنر افزود: اگر عرضه نفت به دلیل مناقشه نظامی در سوریه کاهش پیدا کند، بازار روی تولید اضافی از سوی عربستان تکیه خواهد کرد.

وی گفت: عربستان محتمل ترین سناریوها را اداره خواهد کرد. اما بازار به کاهش ظرفیت مازاد که پس از هر اختلال بوجود می‌آید خواهد نگریست.

این تحلیلگر گفت: اگر بهای نفت بیش از حد بالا رود یا عرضه محدود گردد، ممکن است کشورهای مصرف کننده نفت عرضه بخشی از ذخایر استراتژیک خود را مورد بررسی قرار دهند