به گزارش افکارنیوز، رشد سطح قیمت‌ها بر پایه سال ۹۰ منتشر کرده است شاخص کل با افزایش ۴۷ رقمی از ۱۲۱.۵ در مرداد ماه ۹۱ به ۱۶۸.۱ در مرداد جاری رسیده است.

این در حالی است که رشد شاخص در یک سال گذشته همواره روندی صعودی را طی کرده به طوری که کمترین حد آن در ابتدا و بیشترین مربوط به انتهای این دوره یک ساله است.

اما در حالی تورم شهری در مرداد سال جاری با رشد ۱۰ درصدر نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۳۵.۱ رسیده که در همین ماه در سال گذشته حدود ۲۵ درصد بوده است، این در حالی است که از ابتدای سال ۹۰ تا پنج ماه ابتدایی آن نرخ تورم در رنج ۲۵ و ۲۶ درصد با نوسان نامحسوسی بر اقتصاد حاکم بود اما از شهریور به بعد با شروع افزایش و تحول در نرخ ارز تورم نیز روند صعودی خود را با حرکت سریع تری ادامه داده است.

تورم در طول یک سال گذشته هیچ گاه روند کاهشی را تجربه نکرد و به رویه دورقمی روبه رشد خود ادامه داده است.

بنابراین گزارش تغییرات تورم نقطه به نقطه یعنی افزایش سطح قیمت‌ها نسبت به ماه قبل نیز افزایش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد به گونه‌ای که از ۲۳.۸ درمرداد ۹۱ به درصد ۳۸.۴ در همین ماه در سال جاری افزایش یافته است.

اما تورم نقطه به نقطه در سبد کالای خانوارهای ایرانی در اغلب ماهها در طول یک سال گذشته همواره صعودی بود به استثنای سه ماه گذشته که با وجود افزایش تورم شهری، کاهش یافته است به گونه ای که از ۴۱.۲ در خرداد به ۳۹.۱ در تیر و در ادامه به ۳۸.۴ در مرداد ماه کاهش یافته است.