به گزارش افکارنیوز، درشرایطی که بازار‌های طلا، ارز و مسکن در رکود به‌ سرمی‌برند اما بورس تهران در میان سایر بازارها همچنان پیشتاز است و به اعتقاد کارشناسان این بازار با کسب بازدهی بیش از تورم، تا پایان سال می تواند اولین گزینه برای سرمایه گذاری باشد.

به این ترتیب عملکرد بازار سرمایه در دومین ماه سال از ادامه روند صعودی بورس تهران حکایت دارد، به طوری که در این ماه دماسنج بازار سرمایه ۳۹۵۲ واحد رشد کرد و از ۵۵ هزار و ۳۲۹ واحد به ۵۹ هزار و ۲۸۱ واحد رسید و بازدهی ۷.۱ درصدی را نصیب سرمایه گذاران کرد.

با این اتفاق می توان گفت که دماسنج بازار سرمایه از ابتدای سال تا کنون ۲۱ هزار و ۲۴۱ واحد رشد کرده و بازدهی ۵۵.۸ درصدی را کسب کرده است.

علی رغم رشد دماسنج بازار سرمایه در مرداد، ارزش وحجم معاملات بورس از کاهش این متغیر در این ماه حکایت دارد به طوری که طی ۲۰ روز معاملاتی مرداد بیش از ۱۴ هزار و ۸۹۶ میلیون سهم به ارزش ۵۵ هزار و ۳۱۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و ارزش و حجم معاملات با کاهش ۵۴ و۳۳ درصدی مواجه شد.

همچنین در دومین ماه تابستان دفعات معاملات ۳.۹ درصد کاهش یافت و به یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۹۷۷ واحد رسید؛ تعداد خریداران نیز به دلیل فراز و فرود بورس با افت هفت درصدی مواجه شد و تا سطح ۴۷۴ هزار و ۲۹۲ نفر کاهش یافت. این در حالی است که از ابتدای سال تا کنون تعداد خریداران تالار شیشه ای از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عبور کرده که نشان دهنده افزایش علاقه مردم به سرمایه گذاری در بورس است.

در مرداد ماه ارزش و حجم معاملات خرد و بلوک نیز به ترتیب با کاهش ۲۱ و ۲۰ درصدی مواجه شد و ۱۴ هزار و ۶۸ میلیون سهم به ارزش ۴۸ هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.