به گزارشافکارنیوز،مینو کیانی راد در بیست و چهارمین همایش بانکداری اسلامی که هم اکنون روز پایانی خود را سپری می‌کند به ایراد سخنانی درباره اثرات تحریم در اقتصاد ایران و اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با اثرات آن پرداخت و اظهار داشت: مملکت در شرایطی است که ناچاریم به موضوع تحریم بپردازیم تا شاید اساتید دانشگاه بیشتر روی تحریم کار کنند.

وی با بیان اینکه تحریم موضوع عجیب و غریبی نیست تصریح کرد: در ایران از بعد از انقلاب تحریم شروع شد ولی از سال ۸۵ فشار تحریم در کشور به شدت افزایش یافته و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون ارزی بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه تحریم جریان و شریان اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد گفت: به خاطر تحریم نقل و انتقال پول، صادارت و واردات کالا و خدمات، ‌ وصول درآمدهای کشور و خدمات بیمه‌ای تحت تاثیر قرار گرفته است.

کیانی‌راد با تاکید بر اینکه تحریم هر جریانی را نشانه زندگی داشته باشد تحت تاثیر قرار می‌دهد افزود: نحوه برخورد با تحریم نیز حائز اهمیت است؛ در سال ۹۰ و ۹۱ و حتی امسال اقدامات مقابله با تحریم در کشور تشدید شده است.

وی با اشاره به تحریم بانک مرکزی در سال ۹۰ و همچنین صنعت نفت در سال ۹۱ گفت: از ۶ فوریه ۲۰۱۳(بهمن سال گذشته) زمزمه محدود کردن ایران مطرح شد و جریانات مالی را سخت تر از گذشته کرد.

وی در همین ارتباط به تلاش‌های بانک مرکزی برای برون رفت از شرایط تحریم یا دور زدن تحریم اشاره و تصریح کرد: در شرایط تحریم ۲۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی کشور رفت و آمد داشته است؛ برخورد با تحریم نقاط ضعف و قوت فراوانی دارد. هر راهی که علیه ما رفتند بانک مرکزی راه دیگری را پیدا کرد و از آن به عنوان دور زدن تحریم نام برد.

معاون ارزی بانک مرکزی ادامه داد: مقابله با تحریم با حقیقت و واقعیت تحریم نیز باید امکان پذیر باشد چرا که تحریمی که در ایران استفاده شد چیزی نبود که در تمام دنیا از آن استفاده شده باشد؛ هرجا ثروتی باشد تحریم هم وجود دارد و از آنجا که ایران دارای ثروت روی زمین و داخل زمین است تحریم‌های بیشتری دارد.

کیانی‌راد با طرح این پرسش که بزرگترین حق و خاستگاه بخش خصوصی برای فعالیت داخل کشور چیست؟ گفت: ایجاد فضای کسب و کار سالم توام با امنیت کامل که بخش خصوصی بتواند به راحتی معادلات مدنظر خود را انجام بدهد خواسته اصلی فعالان این بخش است.

وی با اشاره به اینکه فضای تحریم فضای کسب و کار را تحت تاثیر قرار داده است تصریح کرد: اثرات روانی ناشی از تحریم‌ها به مراتب بیشتر از خود تحریم است؛ نکته مهم در فضای کسب و کار جذب سرمایه گذاری خارجی است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در همین ارتباط به مشکلات نقل و انتقال پول اشاره کرد و ادامه داد: در یک مقطع حتی خشکبار ایران را هم تحریم کردند تا فقط اثرات روانی تحریم در جامعه را بالا ببرند؛ تحریم باعث افزایش نقدینگی و فشار در بخش تولید و تورم شده است.