مهندس جواد نجم الدین مدیر عامل سابق ایران خودرو در گزارشی به مراسم تودیع خود و معارفه مدیر عامل جدید با بیان این مطلب، گفت: در سال ۸۸ که مسوولیت ایران خودرو را بر عهده گرفتم همین مشکلات و بحران مالی وجود داشت و تولید به حداقل رسیده بود. با وجود این ها در سال های بعد از آن تولید افزایش یافت و ایران خودرو دستاوردهای جدیدی را در صنعت خودروی کشور رقم زد.

نجم الدین افزود که در آن زمان پست تازه ایجاد شده معاونت خودرویی وزارت صنایع به او پیشنهاد شده بود اما نپذیرفت و به جای آن به ایران خودرو آمد. مدیر عامل سابق تولید دو میلیون و ۶۵۱ هزار دستگاه خودرو از سال ۸۸ تا ۹۱ را از جمله موارد مهم در کارنامه عملکرد خود در ایران خودرو دانست و اظهار داشت: از سال ۸۳ تا ۸۸ تنها ۸۲ هزار دستگاه افزایش تولید داشتیم در حالی که در سال های ۸۸ و ۸۹ بالغ بر ۱۵۵ هزار دستگاه رشد تولید داشتیم که چهار برابر همین شاخص در پنج سال قبل از آن بود.

مدیر عامل سابق ایران خودرو تعداد تولید ایران خودرو در سال ۸۸ را ۶۸۰ هزار دستگاه ذکر کرد که نسبت به سال قبل از آن ۱۳ درصد رشد کرده است. وی افزود: در سال ۸۸ تولید روزانه از دو هزار به ۲۸۰۰ دستگاه افزایش یافت.

نجم الدین رشد تولید خودرو در کشور در سال ۸۸ را متعلق به ایران خودرو دانست و گفت: در سال ۸۹ بالغ بر ۷۵۵ هزار دستگاه تولید شد که نشان دهنده ۱۱ در صد رشد نسبت به سال قبل از آن و تعلق داشتن ۵۱ درصد سهم بازار به ایران خودرو است.

وی کسب رتبه اول در اشتغال زایی در میان صد شرکت برتر ایران را از دستاوردهای ایران خودرو ذکر کرد و افزود: ایران خودرو در سال ۹۰ تعداد ۷۷۲ هزار و ۷۷۷ دستگاه تولید کرد که بالاترین رقم در کشور به شمار می رود. مدیر عامل سابق ایران خودرو با اشاره به بحران اقتصادی سال ۹۱ تیراژ تولید این سال را ۴۴۴ هزار و ۴۴۴ دستگاه و سهم بازار ایران خودرو را ۵۱ درصد ذکر کرد که ۴۷ درصد آن سواری و سه درصد آن تجاری بود.

مدیر عامل سابق ایران خودرو تولید پنج ماه امسال را بالای ۱۲۰ هزار دستگاه ذکر کرد و گفت: با توجه به مشکلات شماره گذاری، قیمت گذاری و استاندارد و مشکلات دیگر، رقم قابل توجهی به شمار می رود. نجم الدین از اصلاح ترکیب تولید به سود محصولات سودآور و جایگزینی قوای محرکه کم مصرف شامل تی یو و ای اف سخن گفت و افزود: بین سال های ۸۳ تا ۸۸ تنها ۴۳ هزار دستگاه رشد فروش داشتیم در حالی که در سال های ۸۸ و ۸۹ بالغ بر ۱۸۷ هزار دستگاه رشد فروش داشتیم.

وی کاهش تعهدات معوق و کسب رتبه اول ۲۰۰ شرکت برتر را از دیگر موارد عملکرد ایران خودرو ذکر کرد و اظهار داشت: در سال ۹۰ بالغ بر ۷۶۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه فروش داشتیم که ۱۱۶ هزار و ۳۴۰ دستگاه آن در اسفند آن سال فروخته شد که یک رکورد به حساب می آید.

مدیر عامل سابق سال ۹۱ را سال آب دیدگی ایران خودرو، تولید بدون ارز نفتی، تولید انبوه ۲۰۶ داخلی سازی شده و آغاز تولید رانا با تیراژ روزانه ۳۰۰ دستگاه دانست و افزود: به دلیل محروم شدن ار ارز مبادلاتی و مرجع، ۳۰۰ میلیون یورو ارز آزاد گرفتیم. علاوه بر دوبرابر شدن صادرات، ۳۹۷ هزار و ۴۱۱ دستگاه تولید کردیم.

نجم الدین فروش پنج ماه سال جاری را ۱۲۶ هزار و ۱۶۵ دستگاه و تولید رانا و ۲۰۶ را در همین مدت ۱۶ هزار دستگاه عنوان و اضافه کرد: رانا ۷۰ درصد ساخت داخل است.

وی اظهار داشت: ایران خودرو در سال ۸۷ میزان ۱۵۰ میلیارد تومان زیان صادراتی داشت. به همین دلیل در سال ۸۸ سایت های خارجی بازنگری شد که نتیجه آن سودآور شدن صادرات بود. در سال ۸۸ نزدیک به ۳۳ هزار، در سال ۸۹ نزدیک به ۲۰ هزار دستگاه و در سال ۹۰ نزدیک به ۹۳۰۰ دستگاه صادر شد و در بهمن ماه ۹۰ نیز ۲۰۰ هزارمین خودروی ایران خودرو به بازار جهانی رفت.

مدیر عامل سابق ایران خودرو تعداد صادرات در سال ۹۱ را ۱۷ هزار و ۸۹۲ دستگاه ذکر کردو گفت: در سال ۹۲ به دلیل تعرفه روی سی بی یو صادرات متوقف اما سایت تولیدی در عراق راه اندازی شد که تا پایان سال به بهره برداری می رسد. ایران خودرو در بین ۵۸۰ شرکت مختلف به عنوان صادر کننده نمونه شناخته شد.

نجم الدین از اجرای ۱۱۰۰ پروژه بهبود کیفیت خبر داد و گفت: ایران خودرو با ۱۳۷ تریلیون ریال فروش در سال ۸۹ در صدر برترین ها قرار گرفت و این میزان درآمد در سال ۹۰ به ۱۲۶ تریلیون ریال رسید که باز هم ایران خودرو را در صدر قرار داد.

وی افزایش قیمت مواد اولیه خودروسازی در سال ۹۱ را بین ۳۰ تا ۱۳۰ درصد نسبت به سال ۹۰ عنوان کرد و گفت: این افزایش نسبت به سال ۸۸ بین صد تا ۲۵۰ درصد بود که جیب خودروسازان را خالی کرد. از سوی دیگر درخواست ۱۳۰ درصد ارزش مبلغ پیش فاکتور برای گشایش ال سی و عدم اختصاص مبلغی که قانون تعیین کرده بود، شرایط را بر خودروسازان تنگ تر کرد. در این شرایط به واسطه ساخت داخل قالب های خط تولید رانا ۱۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی ایجاد شد. تولید انبوه موتور ای اف ۷ تا مرز روزانه ۳۰۰ دستگاه افزایش یافت و موتور های توربوشارژ و ایکس یو ام نیز عرضه شد.

مدیر عامل سابق ایران خودرو سورن ای ال ایکس، سمند اس ای، ۲۰۷ ، پارس سال ال ایکس، سوزوکی گراندویتارای ۲۴۰۰ سی سی و سوزوکی کیزاشی را از دیگر موارد عملکرد مدیریتی خود دانست و گفت: به این موارد باید راه اندازی سالن ماشین کاری سیلندر و سرسیلندر موتورهای ای ف و تی یو با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیارد تومان، سیستم مولتی پلکس سمند، صنعتی سازی فاز اول ایران خودرو سمنان با سالانه صد هزار دستگاه ظرفیت، بهره برداری از سایت آذربایجان شرقی با ۲۵ دستگاه در ساعت، فارس با هفت دستگاه در ساعت و مازندران با پنج دستگاه در ساعت و اجرای سیستم ای آر پی برای کارخانه شمالی را باید افزود.