گروه اقتصادی:

به دنبال افزایش انتظارات و امیدها نسبت به کاهش نرخ دلار، قیمت خودروهای وارداتی کاهش یافت.

به گزارشافکارنیوز، با نزدیک شدن به سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین نامه نگاری اوباما با ایران و تاکید او بر حل دیپلماتیک مسائل میان دو کشور، دلار روند نزولی در پیش گرفت. به باور فعالان اقتصادی بازار و کارشناسان این روند زمانی محکم تر شد که جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان گفت که این نامه نگاری ها در مورد مسائل سوریه نبوده است.

با نزولی شدن روند دلار در بازار، قیمت خودروهای وارداتی نیز که از بازار دلار تبعیت میکنند، روند نزولی در پیش گرفت. این خودروهای که چندیست بازارشان در ایران به دلایل مختلف با رکود مواجه شده است، هم اکنون با افزایش امیدها نسبت به آینده اقتصاد سیاسی ایران، کمی ارزان تر شده اند. به نظر می رسد این کاهش برای خودروهای کره ای بیشتر از سایر برندها باشد. درحالی که قیمت هیوندا وراکروز تا چند ماه پیش به ۲۳۰ میلیون تومان نیز رسیده بود که قیمت این خودرو با کاهش ۱میلیون تومانی نسبت به یک ماه گذشته به ۲۱۰میلیون تومان رسیده است.

آخرین قیمت خودروهای وارداتی به شرح زیر است:باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا بدون ذکر جزئیات گفته است که با حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران پیام مبادله کرده است. او گرچه گفته است گزینه نظامی برای ایران هنوز روی میزش است، به حل دیپلماتیک مسائل معتقد است. رییس جمهوری آمریکا سپس تاکید کرد که به حصول توافق با ایران امیدوار است و امید خود را هم حفظ خواهد کرد.

در تماس تلفنی روزنامه اعتماد با وزیر امور خارجه اصل وجود نامه و پاسخ حسن روحانی به آن تایید شد اما ظریف تاکید کرد که اولا در این نامه حرفی درباره سوریه نوشته نشده است و در صورتی که اوباما محتوای آن را مسائل سوریه عنوان کرده خلاف واقع گفته یا درباره نامه‌یی غیر از آنچه من می‌دانم سخن می‌گوید. دوم اینکه این نامه هیچ ارتباطی با سفر سلطان قابوس نداشته و اساسا وی حامل هیچ نامه‌یی از طرف امریکا برای ایران نبوده است.


او در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره اینکه آیا این نامه از طریق سفارت سویس به ایران تحویل داده شده یا خیر، بیان جزییات درباره کانال ارتباطی با این کشور را به آینده موکول کرد و جزییات بیشتری را توضیح نداد.


هفته بعد، حسن روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سالانه سازمان ملل به نیویورک سفر خواهد کرد. او قرار است در این مجمع سخنرانی داشته باشد. سخنرانی حسن روحانی در حالی انجام می شود که بسیاری از وزرای و مقامات اروپایی از خیلی وقت پیش برای انجام مذاکراتی با وزیر امورخارجه و شخص رییس جمهور ابراز تمایل کرده بودند. از جمله این افراد وزیر امورخارجه بریتانیا، ویلیام هیگ بود که ابراز امیدواری کرده بود تا بتواند با جواد ظریف دیدار داشته باشد.