گروه اقتصادی:

در حالی که خریداران ایرانی سکه و طلا، از این فلز زرد به عنوان سرمایه گذاری استفاده کرده بودند که هم اکنون طلای زر روند نزولی در پیش گرفته است.

به گزارشافکارنیوز، بازار سکه و طلا این روزها از سکه افتاده است و دارندگان سکه های خانگی، با افزایش تردیدها نسبت به کاهش نرخ طلای جهانی و به تبع آن طلای داخل، برای فروش سکه های خود به بازار هجوم آورده اند.

در همین زمینه رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با افکارنیوز، ضمن تاکید بر اینکه بازار طلا قابل پیش بینی نیست تحلیل خود را از بازار بیان می کند. طبق تحلیل رییس اتحادیه طلا و جواهر، محمد کشتی آرای، آرام تر شدن اوضاع سیاسی منطقه در نتیجه برگشتن تصمیم آمریکا برای عدم حمله نظامی به سوریه باعثنزولی شدن روند طلا شده است.

وی می افزاید: اگر اوضاع اقتصادی جهان درکنار اوضاع سیاسی به همین منوال پیش برود، ممکن است قیمت هر اونس طلای جهانی به ۱۲۰۰دلار نیز برسد ولی در غیر این صورت دوباره قیمت طلای جهانی افزایش خواهد داشت. البته کشتی آرای این را نیز بیان می کند که برای این بازار هیچ پیش بینی نمی توان کرد چرا که هرروز اوضاع متفاوت می شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر، سخنرانی روحانی را در مجمع عمومی سازمان ملل بی تاثیر بر نرخ طلای داخل می داند و می گوید که این موضوع هیچ تاثیری بر قیمت طلای داخل نخواهد داشت و قیمت طلا در ایران نیز متاثر از قیمت های جهانیست.

در حالی که این روزها قیمت طلا در بازارهای جهانی پایین آمده است که سرمایه گذاران بین المللی منتظر برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا هستند. کارشناسان اقتصادی معتقدند مقام های فدرال رزرو ۱۰ میلیارد دلار از برنامه محرک پولی ۸۵ میلیارد دلاری را کاهش خواهند داد. در صورت این اقدام، دلار آمریکا تقویت خواهد شد. از آنجایی که نرخ دلار و طلا رابطه عکس با یکدیگر دارند، با افزایش نرخ دلار، طلا به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.