به گزارشافکارنیوز، براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بین المللی تولید کنندگان موتور خودرو در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ میلادی کشور هلند با ۹۶ درصد، اوکراین با ۵۴ درصد و ایران با ۳۸.۵ درصد کاهش تولید خودرو بیشترین افت تولید خودرو را در بین تولید کنندگان خودرو در جهان به خود اختصاص داده اند.

براساس این گزارش ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ میلادی(زمستان سال ۹۱ و بهار سال ۹۲) بالغ بر ۳۵۹ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که از این تعداد ۳۱۰ هزار دستگاه سواری و ۴۹ هزار دستگاه خودروی تجاری بوده است. طبق این آمار ایران در رتبه بیست و یکمین خودروساز جهان قرار دارد و این در حالی است که در رده بندی انجام گرفته طی سال ۲۰۱۲ ایران در رتبه هجدهمین خودرو ساز بزرگ جهان قرار می گرفت.

در بین ۳۹ خودرو ساز بزرگ جهان رتبه اول در دوره مورد بررسی به کشور چین با بیش از ۱۰ میلیون دستگاه خودرو اختصاص یافته است و امریکا با حدود ۵.۶ میلیون دستگاه در رتبه دومین خودرو ساز بزگر جهان قرار دارد.

در همین رده بندی کشور ترکیه با تولید ۵۶۹ هزار دستگاه خودرو در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ میلادی هفدهمین خودروساز بزرگ جهان اعلام شده است که البته تولید خودرو در این کشور در مقایسه با نیمه نخست سال ۲۰۱۲ میلادی ۰.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

قابل ذکر است از نظر میزان رشد تولید کشورهای رومانی، مصر و تایلند به ترتیب رتبه های اول تا سوم را به به خود اختصاص می دهند.

در رتبه بندی فوق از نظر تولید خودروهای تجاری امریکا رتبه نخست را در جهان داراست و چین در رتبه دوم و تایلند در رتبه سوم قرار گرفته است.

در مجموع میزان تولید خودرو در جهان طی سال ۲۰۱۳ معادل ۴۳.۵ میلیون دستگاه بوده است که در مقایسه با ۴۲.۸ میلیون دستگاه خودروی تولیدی در نیمه نخست سال ۲۰۱۲ معادل ۱.۶ درصد رشد داشته است.

آمار تولید خودرو در جهان طی نیمه اول سال 2013