به گزارش افکارنیوز، علی عسکری امروز در نشستی خبری در پاسخ به سئوالی در مورد میزان مطالبات معوق مالیاتی گفت: از یک ریال تا هر عددی جزو مطالبات معوق محسوب می شود، میزان مطالبات معوق مالیاتی در حال حاضر ۱۰ هزار و ۵۱۲ میلیارد تومان است که از این رقم ۵ هزار میلیارد تومان اصل و بقیه آن جریمه مطالبات است یعنی نیمی از مطالبات معوق و نیمی دیگر جریمه آن است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور بدهکارترین استان از لحاظ مالیاتی را استان تهران ذکر و بیان کرد: ۶۵ درصد از درآمد مالیاتی در تهران و ۳۵ درصد سایر شهرستانها است و بنابراین موجه است که بیشترین میزان بدهی مالیاتی نیز متعلق به این استان باشد.

وی در مورد ممنوعی الخروجی های مالیاتی عنوان کرد: در قانون بودجه امسال حکمی آمده است که اگر فردی دارای بیش از ۵۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی باشد، ممنوع الخروج شود که افراد حقوقی غیردولتی که اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل هستند را شامل می شود و همچنین در قانون مالیات ها نیز افرادی که دارای بیش از یک میلیون تومان بدهی مالیاتی دارند، ممنوع الخروج هستند که افراد حقیقی را دربر می گیرد.

عسکری در مورد اخذ مالیات از دلالان مسکن گفت: بر اساس قانون افرادی که خرید و فروش مکرر مسکن می کنند یعنی بیش از ۲ بار در سال نقل و انتقال مسکن دارند مشمول پرداخت مالیات می شوند که در هر بار معاملات بیش از دو بار ۵ درصد مبلغ نقل و انتقال را باید به عنوان مالیات بپردازند که در نهایت تا ۵۰ درصد را مشمول می شود که ۱۰ برابر مالیات فعلی می شود.

وی در مورد اخذ مالیات از خانه های خالی عنوان کرد: این امر یک الزام دارد و در ابتدا باید تمام اطلاعات املاک و مستقلات در اختیار سازمان مالیاتی باشد تا مشخص شود که وضعیت مسکونی، استیجاری، ملکی و غیره واحدها به چه نحو است و پس از آن مشخص شود که کدام یک از خانه ها خالی است، براین اساس لازم است که تمام قراردادهای مسکن را در اختیار داشته باشم، حتی اگر قانونی در این زمینه داشه باشیم اما کدملی، اطلاعات شهرداری و قراردادهای مسکن را نداشته باشیم، اخذ مالیات از واحدهای خالی امکانپذیر نخواهد بود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در تیرماه سال جاری ۱۲ هزار مودی با امضای دیجیتال مبادرت به ارسال اظهارنامه الکترونیکی کردند. تمامی مودیانی که با امضای دیجیتال اقدام به ارسال اظهارنامه الکترونیکی می نمایند، ‌ می توانند مالیات خود را نیز به صورت الکترونیکی پرداخت کنند

وی با بیان اینکه ۹۷ درصد اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی پرداخت شده و ۳ درصد به صورت پستی و دستی بوده است، افزود: در نظام فعلی، پرداخت الکترونیکی مالیات صرفا برای اشخاص حقوقی فراهم شده و برای اشخاص حقیقی نیز، دستگاه های POS فراهم شده است، با اجرای طرح جامع مالیاتی طی دو سال آینده، تمامی مودیان مالیاتی قادر خواهند بود مالیات خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند.

عسکری در مورد ارسال الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی خاطرنشان کرد: مطابق قانون فعلی مالیات های مستقیم، تسلیم اظهارنامه مالیاتی به صورت دستی است که با توجه به اجرای طرح جامع مالیاتی در کشور، اقدامات لازم برای اصلاح قانون مالیاتها صورت گرفته که با نهایی شدن آن، ارسال الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی به منزله تسلیم اظهارنامه مالیاتی خواهد بود. تا زمان تصویب این قانون، ‌ مودیان مالیاتی علاوه بر ارسال الکترونیکی اظهارنامه باید نسبت به ارسال اظهارنامه کاغذی به حوزه های مالیاتی نیز اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از کاهش ۱۰ درصدی فرار مالیاتی در کشور با اجرای طرح جامع مالیاتی خبر داد و اظهارداشت: در حال حاضر فرار مالیاتی در کشور حدود ۲۵ درصد است که با اجرای طرح جامع مالیاتی تا سال ۹۴، این رقم به ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به الکترونیکی شدن تمامی فرآیندهای نظام مالیاتی و به ویژه فرآیندهای مربوط به ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات در نظام نوین مالیاتی که مبتنی بر طرح جامع مالیاتی است افزود: با اجرای طرح جامع مالیاتی، اطلاعات مودیان مالیاتی شفاف خواهد شد و نظام مالیاتی در فضایی شفاف نسبت به وصول مالیات عادلانه اقدام خواهد کرد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: مطابق برنامه ریزی صورت گرفته برای پیاده سازی نرم افزار یکپارچه مالیاتی، حدود ۱۰۰۰ ممیز کلی در کل کشور مرحله به مرحله به طرح جامع مالیاتی خواهند پیوست. در حال حاضر نرم افزار یکپارچه مالیاتی در سه اداره کل امور مالیاتی استان تهران، ‌اصفهان و کرمانشاه و ممیز کلی های مربوط به آنها در حال پیاده سازی است که این پروژه، شش ماه به طول خواهد انجامید.

وی اضافه کرد: در سال ۹۳ نیز هفت اداره کل با تمام ممیزکلی های مربوطه به طرح جامع مالیاتی خواهند پیوست و همچنین در سال ۹۴ نیز شاهد پیوستن ۲۱ اداره کل باقیمانده استانی به طرح جامع مالیاتی خواهیم بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از پیاده سازی کامل طرح جامع مالیاتی تا پایان سال ۹۴ خبر داد و گفت: طرح جامع مالیاتی، یکی از سه محور اساسی طرح تحول نظام مالیاتی کشور بود که بعد از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، عملیاتی شد و از نرم افزار اصلی این طرح در خردادماه سال جاری رونمایی شد.

وی با بیان اینکه فاز اجرایی طرح جامع مالیاتی در سه مرحله انجام شده که اولین مرحله، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار بین المللی و مرحله بعد طراحی نرم افزار یکپارچه مالیاتی توسط شرکت بول فرانسه است، عنوان کرد: در حال حاضر مرحله سوم طرح در حال انجام است که شامل پیاده سازی نرم افزار یکپارچه مالیاتی در استان های پایلوت است و متعاقب آن طرح جامع به ابعاد ملی عملیاتی خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: میزان مالیات های غیر مستقیم وصول شده در شش ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۷۷ درصد رشد را نشان می دهد. میزان تحقق درآمدهای مالیاتی در دو بخش مالیات های مستقیم و غیر مستقیم در شش ماهه نخست امسال، به ترتیب ۷۸ درصد و ۹۲ درصد بوده است که مالیات های مستقیم نیز در همین دوره زمانی، ۱۵ درصد رشد را تجربه کرده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از رشد ۲۸ درصدی درآمدهای مالیاتی(مالیات های مستقیم و غیر مستقیم) و تحقق ۸۰ درصدی آن نسبت به بودجه مصوب، در شش ماهه نخست سال ۹۲ خبر داد و اظهارداشت: در شش ماهه نخست سال جاری در مجموع حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مالیات وصول شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۸ درصد رشد را نشان می دهد.

وی، رقم پیش بینی شده برای درآمدهای مالیاتی سال ۹۲ را ۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تا پایان شهریور ماه، میزان تحقق درآمدهای مالیاتی در دو بخش مالیات های مستقیم و غیر مستقیم، نسبت به بودجه مصوب، ۸۰ درصد بوده است.

عسکری، هزینه اجرای طرح جامع مالیاتی را ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: به شرکت فرانسوی اجرا کننده طرح ۲۷ میلیون یورو پرداخت شده که ۳۳ میلیون یورو نیز باید پرداخت شود.