به گزارش افکارنیوز، همزمان با افزایش اتلاف گازهای همراه نفت در مشعل‌ها، وزارت نفت و مجلس درباره کلیات فروش مزایده‌ای گازهای همراه نفت بر مبنای قیمت پایه یک ‌سوم قیمت گاز تصفیه شده تحویلی به صنایع و خاموش شدن مشعل‌های گاز به توافق‌ رسیدند.


از این رو هم اکنون طرحی مراحل نهایی تدوین و بررسی خود را پشت سر می‌گذارد که در صورت تصویب آن مطابق با بند(۱۵-۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور، امکان فروش مزایده‌ای گازهای همراه نفت را فراهم می کند.

براساس قانون بودجه ١٣٩٢ کل کشور، به وزارت نفت اجازه داده می‌شود از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط، درآمد حاصل از مزایده فروش گازهای تولیدی همراه نفت از تمامی میادین نفتی ایران را که در حال حاضر سوزانده می‌شود، بر مبنای قیمت پایه یک ‌سوم قیمت گاز طبیعی تصفیه شده تحویلی به صنایع، صرف طرح های حفاظت محیط‌ زیست وزارت ‌نفت و شرکت‌های تابعه کند.

عبدالرضا اسدی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای ۴۰ طرح در راستای جمع آوری گازهای همراه از میادین نفتی گفت: بیشتر این طرح ها در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اجرایی می شود.

معاون مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت با اعلام اینکه براساس این برنامه، مقرر شده سوزاندن گازهای همراه نفت تا پایان برنامه پنجم توسعه به حداقل برسد، اظهار داشت: در این راستا برای اجرای ۴۰ طرح برنامه‌ریزی شده که ۲۷ طرح به شرکت مناطق نفتخیز جنوب، ۸ طرح به شرکت نفت فلات قاره، سه طرح به شرکت نفت مناطق مرکزی و ۲ طرح نیز به شرکت نفت و گاز اروندان تعلق دارد.

این مقام مسئول شیرین سازی و تحویل آن به شبکه انتقال گاز برای مصرف، توزیع، جمع آوری و تزریق به مخازن نفتی را از عمده ترین روش‌های استفاده از گازهای همراه نفت خعنوان کرد و افزود: جمع آوری و تولید برق با کمک ژنراتورهای کوچک ترش سوز، جمع آوری و تبدیل به گاز مایع و حمل به نقاط مصرف و تولید برق از گاز، از دیگر مصارف گازهای همراه نفت است.

اسدی رویکرد کلی شرکت ملی نفت در این زمینه را تهیه چارچوب برای برگزاری مزایده فروش گازهای تولید اعلام کرد و یادآور شد: جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه در میادین نفتی به حدود هشت میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد.

به گزارش مهر، هفته گذشته نشست بررسی وضعیت فروش گازهای همراه نفت در میادین شرکت ملی نفت ایران با حضور مسئولانی از مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت نفت و نمایندگانی از بخش خصوصی برگزار شد.