به گزارش افکارنیوز،پس از سال ها نگرانی درباره عملکرد دانش آموزان، در گزارش اخیر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه(OECD) در مطالعه پیسا، سواد و دانش افراد مورد مقایسه قرار گرفته است که این بررسی بر روی دانسته های ریاضی و مهارت های علمی افراد در کشور توسعه یافته انجام شده است.

در تمامی این کشورها دولت در حال حاضر توجه و توان خود را بر مهارت های گسترده بزرگسالان معطوف کرده است.

تحقیقات جدید انجام شده توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نگاهی بر سواد آموزی بزرگسالان نیز داشته است که این مطالعه از طریق مطالعه بر سطح محاسبات و توانایی حل مسئله این افراد انجام شده است.

تقریبا یک سوم از افراد مورد بررسی در ایتالیا, اسپانیا و آمریکا در قسمت مربوط به ریاضیات و محاسبات رتبه پایین و بدی کسب کرده اند که این امر نشان دهنده درک ضعیف مردمان این کشور از ریاضیات در مقایسه با مردم فنلاند و جمهوری چک که این نسبت به یک هشتم و ژاپن که به کمتر از یک دهم کاهش داشته است، می‌باشد.

علاوه براین طبق مطالعات در این کشورها مشخص شده است که برخی از مدارک دانشگاهی نسبت به مدارک دبیرستان‌های خوب، بارعلمی زیادی نداشته و تاثیر چندانی در تقویت دانسته های محصلین نداشته اند.

مشخص شده است افرادی که در مدارس ژاپن و هلند تحصیلات خود را تکمیل کرده اند در اکثریت موارد نمی توانند به تحصیلاتی بهتر نسبت به همسن های خود در جنوب اروپا دسترسی داشته باشند.

در نمودار زیر درصد دانش افراد در کشورهای فنلاند، ژاپن، هلند، سوئد، استرالیا، کانادا، آلمان، انگلیس، استونی، جمهوری چک، آمریکا، لهستان، فرانسه، کره جنوبی، اسپانیا و ایتالیا مورد مقایسه قرار گرفته است.

در مقایسه انجام شده بهترین سواد ریاضیات، به کشور ژاپن با دانش بالای بیش از ۶۰ درصد مردم در حساب و ریاضیات تعلق دارد.

در این کشور بیش از ۴۰ درصد افراد توانسته اند امتیاز ۳ را کسب کرده و بیش از ۱۵ درصد نیز امتیاز ۴ و ۵ را کسب کرده و دارای هوش بسیار بالا در حساب می‌باشند.

بهترین کشور در مهارت‌ها و دانش در سایر علوم نیز ژاپن شناخته شده است. در این کشور بیش از ۴۸ درصد افراد امتیاز ۳ و بیش از ۲۰ درصد شهروندان نیز امتیاز ۴ و ۵ را کسب کرده اند.

بدترین وضعیت از نظر ریاضیات به مردم کشور اسپانیا از میان کشورهای مورد بررسی نسبت داده شده است.

بدترین وضعیت دانش و مهارت در سایر علوم غیر از ریاضیات نیز به کشور ایتالیا تعلق گرفته است.