به گزازرش افکارنیوز، محمود حجتی اظهار کرد: در جلسه‌ای که با حضور مسئولان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری برگزار شد پرداخت هر چه سریع‌تر باقیمانده مطالبات ۳۰ میلیارد تومانی چایکاران مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد تا با تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز، در آینده نزدیک این مطالبات پرداخت شود.

وی با بیان این‌که گندمکاران عمده مطالباتشان را دریافت کرده‌اند، افزود: باقیمانده اندک مطالبات گندمکاران نیز به زودی پرداخت می‌شود. همچنین مقرر شده اگر شرکت‌های وابسته به دولت تعهداتی به دامداران داشته‌اند به آن عمل کنند و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز بر عمل به این تعهدات تاکید کرده‌ است.

سالم سازی پساب‌های کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی افزود: ‌در حاشیه شهرها پساب‌هایی وجود دارد که کشاورزان بعضا از آن‌ها برای آبیاری محصولات خود استفاده می کنند اما باید این پساب‌های تسویه و سالم سازی شود و از طرف دیگر نیز در آبیاری محصولات کشاورزی از آن‌ها استفاده شود که باقیمانده‌های احتمالی سموم و فلزات سنگین ماندگاری کمتری درآن محصولات داشته باشند.

حجتی با بیان این‌که با سالم سازی پساب‌های شهری مورد استفاده در بخش کشاورزی می توان نسبت به بهبود سلامت محصولات کشاورزی اطمینان حاصل کرد گفت: با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری‌ها سالم سازی پساب‌های شهری در دستور کار قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ‌بحران آب، برداشت‌های بی رویه از آب‌های زیر زمینی و … از جمله مسائل و مشکلات بخش کشاورزی است که باید در دستور کار قرار گیرد و از سوی دیگر خدماتی که کشاورزان در زمینه تولید محصولات به آن نیاز دارند باید در اختیارشان قرار بگیرد تا بتوانند تولیدی قابل قبول با مشخصات فنی استاندارد و براساس یافته‌های تحقیقاتی داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اگر خدمات مورد نیاز به کشاورزان ارائه نشود تولید با مشکل و اختلال مواجه میشود، گفت: پشتیبانی از تولید محصولات کشاورزی قبل ، حین و پس از تولید یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی و دولت است که باید انجام شود و از سوی دیگر نیز بازاریابی برای عرضه مناسب در بازار باید صورت گیرد تا نگرانیهایی که در بخش کشاورزی وجود دارد حل شود.