به گزارش افکارنیوز، جمیل علیزاده شایق در مور روند قیمت برنج در بازار اظهار داشت: بازار برنج آرام و قیمت‌ها نیز همانند هر ساله از نیمه مهر و ابتدای آبان ماه به دلیل پایان فصل برداشت و ادامه داشتن مصرف، اندکی افزایش پیدا می‌کند، بنابراین افزایش قیمت برنج در حد معقول طبیعی است. برای مثال بهترین برنج که طارم است در شمال با ۲ تا ۳ درصد ناخالصی هر کیلو ۶۸۰۰ تومان است ولی همین برنج در تهران برنج با کیفیت پایین‌تر با آن مخلوط می شود و کیلویی ۸۵۰۰ تومان و حتی تا ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه برنج هاشمی به دلیل طالب بودن مردم در شمال هر کیل ۷هزار تومان فروخته می‌شود، در مورد دلیل اختلاف قیمت برنجی که در شمال و تهران به فروش می‌رسد، گفت: همان طور که گفته شد دو مشکل در مورد برنج وجود دارد نخست اینکه برنجی که از شمال به تهران میاید با برنج ناخالص مخلوط می‌شود و دوم اینکه قیمت آن به صورت غیر منطقی با توجه به وجود ناخالصی افزایش پیدا می‌کند.

*مصرف سرانه واقعی برنج را مشخص کنند

دبیر انجمن برنج ادامه داد: در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری یک میلیون و ۱۰۱ هزار تن برنج وارد شد که بیش از نیاز یک سال بود و به زودی بانک مرکزی میزان واردات را در مهر ماه اعلام می‌کند ولی کل میزان نیاز کشور به برنج بر اساس آمار انجمن برنج، وزارت جهاد کشاورزی و انجمن تحقیقات برنج میزان مصرف سرانه هر فرد ۳۶ کیلو است که بر اساس این آمار و درنظر گرفتن تولید داخل، کل نیاز به وارد برنج ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تن است. اما بر اساس آمار وزارت بازرگانی میزان مصرف سرانه برنج ۴۲ کیلو است که میزان نیاز به واردات یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن است که در ۶ ماهه نخست به همین میزان وارد شده است.

علیزاده شایق تأکید کرد: سالهاست که به دنبال این هستیم تا مصرف سرانه واقعی برنج چقدر است و کدام آمار درست است. همچنین با توجه به اینکه اقدام خوبی برای اعلام قیمت های تضمینی کرد، در مورد برنج این قیمت‌های ۶ ماه زودتر از فصل کشت اعلام شد، بنابراین در خواست داریم در بهمن ماه برای قیمت‌ تضمینی برنج تجدید نظر کند در غیر این صورت ممکن است کشاورزان در ارقام پرمحصول انگیزه داشته باشند.

*مواظب باشید فریب فروشندگان پیامکی برنج را نخورید

وی در مورد پیامک‌هایی که برای مشترکین تلفن همراه در مورد فروش برنج هندی ارسال می‌شود، بیان کرد: تجارت برنج با سایر کالا‌ها متفاوت بوده و سیستم خاص خود را دارد زیرا مشخص نیست وارد کننده برنج چه کسی است و بر همین اساس وارد کننده خود دنبال بازار می‌گردد ولی این مردم هستند که باید حواسشان را جمع کنند زیرا کسی که این پیامک‌ها می فرستند قطعا هزینه‌اش را از خریدار دریافت می‌کند.

شایق در پایان گفت: در این پیام ها اعلام میشه که برنج هندی با فلان قیمت ولی وقتی فرد برای خرید اقدام میکند شرایطی را علام میکنند که اگر برنج خالص میخوایید، یا با چند در صد ناخالصی همه قیمتها متفاوت است بنابراین در زمان خرید شرایط را میگویند که در نهایت شما متضرر می شوید.بنابراین مواظب باشید در زمان خریدهای این چنینی فریب نخورید.