به گزارش افکارنیوز، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی ایران با شعار تحول گفتمان شهرسازی از شهروند محوری به شهروند مداری با بیان اینکه شهروندی امروزه تبدیل به سوژه روز مردم شده است گفت: در حال حاضر نسبت به مفهوم شهروندی دارای اجماع ملی نیستیم و از حقوق و اندیشه شهروندی اطلاعات نداریم.

وی در خصوص معنای شهروندی گفت: شهروند به معنای کسی است که متعلق به یک سرزمین است و نسبت به آن حق و مسئولیت دارد.

آخوندی در ادامه گفت: بسیاری از مردم تابع یک کشور هستند ولی نسبت به آن حق پرسشگری ندارند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت از تمام مواهب محیط استفاده می کند ولی هیچ مسئولیتی نسبت به آن ندارد، افزود: حس حق تعلق به یک سرزمین و اجتماع حق پرسشگری حرف های تکراری است ولی بسیار عمیق و موثر در برنامه های ملی و شهری است.

آخوندی با اشاره به اینکه ایران با پدیده بداخلاقی و اخلاقی مواجه است تصریح کرد: کسی که در سرزمین حق انتخاب نداشته باشد با بداخلاقی روبرو می شود اما زمانی که به حق خود می رسد اخلاق نیز به وجود می آید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آنچه که تلقی می شد موتور محرک توسعه دولت است، افزود: جامعه نیاز به یک تغییر گسترده دارد و آن اینکه دولت محور توسعه نیست بلکه محور توسعه شهروندان هستند.

آخوندی در ادامه افزود: شهروند پرسشگر محور توسعه یک جامعه است و دولت توزیع گر هیچ نقشی در توسعه یک جامعه ندارد.

وی در خصوص مسکن مهر گفت: بزرگترین مشکل مسکن مهر آن است که شهروندان را تبدیل به انسان های وابسته به دولت کرده که همین امر بزرگترین مانع توسعه ملی به شمار می رود. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ هزار میلیارد از منابع دولتی به این پروژه تخصیص یافته است این پروژه نیازمند هزینه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل واحدها است.

آخوندی در ادامه گفت: باید از این سرمایه بزرگ مالی درس بگیریم و اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه من به شدت مدافع حقوق کسانی هستم که در واحدهای مسکن مهر زندگی می کنند گفت: من نگران خدمات زیربنایی، سلامت، و خدمات اجتماعی در شهرهای جدیدی هستم که واحدهای مسکن مهر در آنها ساخته شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تمام تلاش خود را برای تکمیل واحدها به کار می گیریم و به تعهدات خود در خصوص اتمام پروژه های مسکن مهر وفادا هستیم.

آخوندی با اشاره به اینکه در طراحی شهری و پاسخگویی به نیازهای انسان ها نباید انسان برابر با کالا باشد گفت: باید محله هایی ایجاد کنیم که دارای سرمایه اجتماعی باشد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: شهرهای جدید ظرف دو سال درست و صد هزار واحد مسکونی در آن ساخته شده و ۴۰۰ هزار ساکن بدون خدمات زیربنایی و سرمایه اجتماعی در آن ساکن شدند آیا می توان بدون سابقه تاریخی و خدمات زیربنایی نام آن را شهر گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: باید نگاه خود را نسبت به ساخت شهر جدید تغییر دهیم و شهری بسازیم که شهروندان نسبت به آب وخاک آن حس مسئولیت داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شهر تهران با وجود شلوغی و آلودگی جمعیت آن به ۱۸ میلیون نفر رسیده است گفت: ۲۵ درصد از جمعیت ایران در شهر تهران زندگی می کنند.

وی در ادامه افزود: باید نگاه کالایی به مردم را تغییر دهیم و با اندیشه دیگری به شهروندان نگاه کنیم.

آخوندی در ادامه توضیح داد: باید فضایی ایجاد کنیم که شهروندان هیچ وابستگی به دولت نداشته باشند و دولت برای پیشرفت و توسعه خود به شهروندان وابسته شوند.

وزير راه و شهرسازي در پايان خاطرنشان کرد: جامعه نياز به يک چرخش اساسي در نگاه توسعه ملي و حق دولت شهروندي دارد.