به گزارش افکارنیوز، عین‌الله محمدخانی‌غیاثوند در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان کرمانشاه در سالن جلسات اتاق بازرگانی اظهار داشت: در حال حاضر در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و سال گذشته شرایط خوبی از لحاظ اعتبارات در کشور وجود نداشت. محمدخانی‌غیاثوند افزود: شرایط بدی که سال گذشته وجود داشت، موجب تصمیمات خلق‌الساعه شد و در ۶ ماهه نخست سال‌جاری ۱۳ درصد کاهش صادرات داشته‌ایم.

وی میزان صادرات کشور در سال ۹۰ را ۴۸ میلیارد دلار و در سال ۹۱ این میزان را ۴۱ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: رقبای تجاری بیشتری نسبت به گذشته در بازارهای جهانی وجود دارد و این بدین دلیل است که شرایط اقتصادی در اروپا و تمام دنیا خوب نیست.

مدیرکل دبیرخانه شورای عالی صادرات غیرنفتی با اشاره به کم شدن محدودیت‌ها در بخش صادرات در چند ماهه اخیر، عنوان کرد: اجرا نشدن بخش‌نامه‌ها ارتباطی به سازمان توسعه تجارت ندارد.

به گفته نماینده سازمان توسعه تجارت، دولت سال گذشته امکان تامین مالی جوایز صادراتی را نداشته و بانک‌ها به‌دلیل کمبود اعتبارات، فقط دو و نیم درصد از ۱۰ درصد تعهد خود را به بخش صادرات اختصاص دادند.

این مسئول تاکید کرد: رویکردها نشان داده بخش خصوصی در بخش توسعه صادرات قرار خواهد گرفت و صادرکنندگان تنها به یک بازار تمرکز نکنند و صادرات را به بازارهای مختلف گسترش بدهند. وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی در بخش توسعه و ارتقای وضعیت صادرات انجام داده و یکی از این اقدامات کاهش ممنوعیت صادرات کالا از ۷۲ قلم به ۱۷ قلم بوده است.