در خصوص دليل افزايش قيمت برخي ميوهها مانند پرتقال، انجير، آلو، گلابي و شليل در هفته گذشته گفت: قيمت بازار متأثر از عرضه و تقاضاست كه به دليل پايان يافتن فصل اين نوع ميوهها عرضه كم شده و بالطبع قيمت بالاتر رفته است.

به گزارش فارس، دبیر اتحادیه صنف بارفروشان گفت: در حال حاضر میوه‌های فصل مانند هندوانه، خربزه به قیمت مناسبی به فروش می‌رسد به طوری ‌که قیمت هندوانه خوب در میدان۱۵۰ تومان است.

فتحعلی گفت: دو نوع پرتقال در بازار داریم که نوع ترکیه‌ای آن مربوط به سال گذشته است و به قیمت ۵۰۰ تا۶۰۰ تومان عرضه می‌شود، اما نوع مصری و آفریقایی آن که تازه است به قیمت هر کیلوگرم ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

فتحعلی در پاسخ به این سؤال که آیا نیاز به واردات پرتقال در فصل گرم سال وجود دارد؟ گفت: اصلا نیازی نیست چرا که ذائقه ایرانی به خوردن این نوع میوه‌ها در فصل خودش عادت دارد، ظاهرا اینها می‌خواهند ذائقه مردم را تغییر دهند.

وی با انتقاد از واردات بی‌رویه گفت: اگر دو ماه دیگر پرتقال داخلی برداشت می‌شود چه نیازی است که با وارداتی که تاوان زیادی برای کشور و تولیدکننده دارد، مصرف را تجملاتی کنیم.
وی افزود: واردات هلوی ترکیه در سال جاری، باعثشد تمام هلوهای دشت گرگان روی دست کشاورزان بماند و آنها متضرر ‌شوند.

این مسئول گفت: اغلب واردات رنگ سیاسی به خود گرفته است برای اینکه با برخی کشورها ارتباط برقرار کنند، انگور از شیلی، هلو از ترکیه، پرتقال از مصر و آفریقا وارد می‌کنند.
دبیر اتحادیه صنف بارفروشان با رد اینکه گفته می‌شود واردات میوه دست مافیا است، گفت: دولت مسئول واردات است زیرا اگر از امروز اعلام کند واردات میوه ممنوع است، از فردا هر کس وارد کند، قاچاق تلقی می‌شود.