به گزارش افکارنیوز، حمیدرضا جانباز پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از پروژه‌های آب‌رسانی در هرمزگان گفت: با توجه به بالا بودن هزینه‌های تامین آب شرب نسبت به تعرفه‌ها و ضرورت کاهش مصرف آب، درصدد منطقی کردن تعرفه ها هستیم و این پیشنهاد در ستاد هدفمندی یارانه‌ها نیز مطرح شده است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۱۷ درصد از قیمت تمام شده آب از محل قبوض توزیع شده میان مشترکان شهری و ۳۰ درصد قیمت آب را از مشترکان روستایی دریافت می‌کنیم که با این تعرفه‌ها چرخه اقتصادی آب معیوب بوده و تغییر تعرفه‌ها یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

این مقام کشوری تصریح کرد: در صدد هستیم تعرفه‌های آب را به شیوه‌ای مدیریت کنیم که مشترکان پرمصرف سهم بیشتری از قیمت واقعی آب را بپردازند و از محل این اضافه دریافت بتوانیم هزینه‌های مربوط به تامین، نگهداری و پایداری تاسیسات آب و فاضلاب را در دستور کار قرار دهیم که این مهم نیازمند عزم جدی و تعامل دولت و مجلس است.

به گفته مدیر عامل آبفای کشور، در واقعی سازی تعرفه‌ها موضوعاتی نظیر کیفیت و کمیت آب مناطق، نزدیکی و دور بودن منابع آبی به شهرها، نوع اقلیم مناطق و هزینه‌های انتقال آب نیز در قالب تعرفه‌های جدید تعریف می‌شود.

جانباز تاکید کرد: اگر به دنبال افزایش و پایداری خدمات آبرسانی هستیم، بایستی تعرفهها متناسب با هزینههای اجرایی شده، و مشترک تعرفه واقعی آب را پرداخت کند که این عین عدالت در پرداخت است.