به گزارش افکارنیوز، بهای نفت در بازارهای جهانی امروز در پی افزایش واردات نفت خام چین در ماه نوامبر و کاهش نرخ بیکاری در آمریکا که نشان ‌دهنده بهبود وضعیت اقتصادی در بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت جهان است به بالاترین سطح شش هفته اخیر رسید.

بهای نفت در بازار نیویورک پس از افزایش سه درصدی در ششم دسامبر تغییر چندانی نداشت.

آمار اداره گمرک چین نشان داد، واردات نفت خام چین ماه گذشته با ۱۹ درصد افزایش به پنج میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

همچنین وزارت کار آمریکا اعلام کرد: نرخ بیکاری در این کشور در ماه نوامبر به هفت درصد کاهش یافت که پایین ترین نرخ طی پنج سال گذشته است.

ریک اسپونر تحلیلگر نفتی در سیدنی استرالیا گفت: بازار در حال نگه داشتن دستاوردهای خود است.

وی پیش بینی کرد که سرمایه‌گذاران نفتی احتمالا در صورت نزدیک شدن قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار در هر بشکه قراردادهای خود در زمینه نفت آمریکا را واگذار خواهد کرد.

وی گفت: ‌ پس از افزایشی که شاهد آن بودیم، در یک نقطه مقاومت قرار گرفته‌ایم. مردم منتظر این هستند که ببینند از این به بعد چه اتفاقی رخ خواهد داد.

بر این اساس نفت آمریکا برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۳ سنت افزایش ۹۷ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه خرید و فروش شد و قیمت نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۲ سنت افزایش به ۱۱۱ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید.

آمار وزارت کار آمریکا که ششم دسامبر منتشر شد نشان داد که ماه گذشته در این کشور ۲۰۳ هزار شغل ایجاد شده است. این آمار بالاتر از پیش‌بینی بلومبرگ مبنی بر ایجاد ۱۸۵ هزار شغل در این کشور است.

مازاد تجاری چین نیز ماه گذشته به ۳۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار(بالاترین رقم طی چهار سال گذشته) رسید که به دلیل افزایش صادرات فراتر از پیش‌بینی‌ها است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که آمریکا امسال حدود ۲۱ درصد تقاضای نفت جهان را به خود اختصاص خواهد داد و چین نیز ۱۱ درصد نفت جهان را مصرف خواهد کرد.

رابین میلز رییس موسسه مشاور انرژی منار در دوبی گفت: اخبار اقتصادی در آمریکا هفته گذشته کاملا خوب بود و باعث افزایش قیمت نفت شده است.