به گزارش افکارنیوز، پس از انتشار نامه رسمی وزارت بهداشت مبنی بر آلوده بودن ۷ نوع برنج ایرانی و خارجی که با بازتاب های فراوانی در جامعه و رسانه ها همراه بود، تحلیل های مختلفی درباره منبع و علت این آلودگی صورت گرفت.


علی رغم تنوع این تحلیل ها، موضوع مورد تاکید همه کارشناسان، تلاش برای جلوگیری از تکرار ورود این برنج های آلوده خارجی به داخل کشور از طریق اعمال سخت گیری ها و مقررات جامع تر بود.

بر این اساس، وزارت بهداشت به عنوان متولی بررسی و نظارت برنج های وارداتی، طی روزهای اخیر اقدام به ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه ثبت منبع و محصول، صدور پروانه بهداشتی ورود، مجوز ورود(گشایش) و ترخیص محصول برنج وارداتی به کشور، به تمام روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور کرده است.

قرار است بر اساس این ابلاغیه، از این پس کارشناسان وزارت بهداشت با بررسی نقشه آلودگی خاک در کشور مبدا نسبت به ارزیابی کارخانه های خارجی فرآوری و بسته بندی برنج اقدام کنند و این اطمینان حاصل شود که محصول برنج وارداتی با استفاده از روش های بهینه کشاورزی در مزارعی تولید می شود که خاک آن مناطق دارای حداقل آلاینده ها از جمله فلزات سنگین باشد و در واحدهایی بسته بندی و فرآوری می شود که از نظر بهداشتی مناسب باشد.