گروه اقتصادی:

در هفته گذشته رویدادهای مختلفی در بازار مسکن اتفاق افتاد که به نظر می رسد بر رونق و جان گرفتن دوباره بازار بی تاثیر نباشد.

به گزارشافکارنیوز، گزارش شده است که خرید و فروش مسکن مهر قرار است آزاد شود. گزارش شورای مسکن برای آزادی خرید و فروش مسکن مهر نهایی شد و در اختیار وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت که برای تصویب، آخوندی آن را بزودی در هیأت وزیران مطرح خواهد کرد تا خرید و فروش واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر نیز آزاد شود.

طبق گزارش فارس، شورای مسکن گزارش خود را در خصوص آزادی معاملات واحدهای مسکونی مهر تقدیم آخوندی کرده است و در آن دو بند درخواستی وجود دارد که وزیر راه و شهرسازی را مجاب خواهد کرد تا برای تصمیم‌ نهایی آن را به تصویب هیأت وزیران برساند.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری نیز، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران معتقد است این طرح نقش موثری در تثبیت بازار مسکن دارد. وی با بیان اینکه جلوگیری از خرید و فروش مسکن مهر ممانعت از حق است، گفت: آزادسازی معاملات مسکن مهر توسط وزیر راه و شهرسازی نقش موثری در تثبیت بازار مسکن داشته است.

قیمت مسکن به تعادل رسیده است
اما در مورد قیمت مسکن. برخی ها معتقدند قیمت مسکن هم اکنون به تعادل رسیده است و قیمت ها به این راحتی ها کاهش نمی یابد. یافته‌های جدید درباره بروز «رکود و افت‌قیمت» در بازار مسکن حاکی است: آثار انتخابات خرداد و شهریور–ریاست‌جمهوری و شهرداری‌ تهران - بیشترین نقش را در ایجاد فضای حاکم بر این بازار داشته است. معاون بازرسی اتحادیه املاک تهران با اعلام رقم‌واقعی رشد اجاره‌بها در تهران در دو تابستان ‌۹۱ و ۹۲، می‌گوید: اسناد مربوط به کاهش قیمت مسکن در هفته‌های اخیر، حتی در گران‌ترین نقطه پایتخت به اندازه متری سه‌میلیون تومان، موجود است. وی با تشریح پیشنهاد «بازار» به «وزیر» برای بازار‌اجاره و هشدارهای مربوط به وام‌خرید، تاثیر ریزش سکه بر قیمت مسکن را بررسی کرده است.

پایان موج افزایش قیمت مسکن در دو ماه اخیر را تعدادی از کارشناسان اقتصادی به سرریزشدن آستانه تحمل‌ بازار تقاضا و عدم کشش بیش‌از حد منحنی قیمت مسکن، تعبیر کردند، اما آنچه هم‌اکنون در داخل بازار مسکن درباره تغییر مسیر قیمت‌ها مطرح است حکایت از تاثیر عوامل ناگفته از جمله دو انتخابات پی‌درپی ماه‌های اخیر دارد.

معاون بازرسی اتحادیه املاک تهران در گفتگو با دنیای اقتصاد، با تایید بازگشت قیمت و طولانی‌شدن رکود در معاملات می‌گوید: انتخابات ریاست‌جمهوری و بلافاصله بعداز آن رقابت برای انتخاب شهردار تهران، انگیزه رشد بیشتر قیمت را از بازار مسکن تهران گرفت.

حسام عقبایی با اعلام نرخ واقعی افزایش اجاره‌بها در تهران طی تابستان سال گذشته، وضع فعلی بازار اجاره را بهتر از سال قبل توصیف می‌کند و معتقد است: سرعت افت قیمت آپارتمان‌های تهران در هفته‌های اخیر قابل‌توجه بوده و به نقطه تعادل رسیده است و حتی درصورت ورود نقدینگی آزادشده از بازار طلا و ارز به سمت مسکن، قیمت در کوتاه‌مدت تغییر نخواهد کرد.


موج سوم کاهش قیمت در راه است
رییس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران در گفتگو با ایسنا، از پایداری بازار ملک خبر داده و گفته است
: برخلاف ناپایداری بازار مسکن در نیمه اول سال، این بازار به حالت پایدار رسیده و موج سوم کاهش قیمت مسکن در راه است.

حسام عقبایی با اشاره به کاهش قیمت مسکن و سرعت تغییر شرایط بازار و نوسان قیمت مسکن اظهار کرد: وضعیت بازارملک بعداز ناپایداری نیمه‌اول امسال، هم‌اکنون پایدار شده است و متعاملان مسکن می‌توانند در این فصل، خانه بخرند.

رییس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران در پیش‌بینی خود از وضعیت بازار مسکن، زمستان را سومین موج کاهشی قیمت بازار عنوان کرد و گفت: فصل جاری با کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن به عنوان سومین موج کاهشی در طول سال جاری دیده می‌شود.

به گفته وی تجربه جهش قیمت مسکن در زمستان سال گذشته به همراه ذهنیتی که اغلب متعاملان و فعالان بازار مسکن در مورد افزایش قیمت‌ها در ماه‌های منتهی به پایان سال یا به اصطلاح عامیانه " شب عید " دارند، برای زمستان امسال در بازار مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه بازار مسکن امسال تا پایان سال بازاری آرام برای خریداران است، گفت: افرادی که با هدف تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی فعلی خود قصد خرید دارند در این فصل می‌توانند بدون دغدغه و در شرایطی که قیمت‌ها تا پایان سال تغییر محسوسی نخواهد داشت، خرید کنند.

عقبایی تصریح کرد: هر چند احتمال می‌رود بازار مسکن در یک مرحله دیگر تا پایان سال با کاهش حداکثر ۱۰ درصدی مواجه شود اما متقاضیان خرید در این بازار آرام اطمینان داشته باشند که این تغییرات تا پایان سال در حدی نخواهد بود که کسی از انجام معامله ضرر کند یا از سود محسوسی برخوردار شود.

وی با تاکید بر ضرورت خروج اقتصاد کشور از حالت تورمی به‌ منظور بهبود شرایط قیمت‌ها خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید یا تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی محسوب می‌شود چرا که در حال حاضر بازار مسکن از رکود تورمی خارج و به قیمت واقعی نزدیک شده است.

یک کارشناس دیگر مسکن نیز مانند عقبایی معتقد است از بهمن ماه حجم معاملات افزایش و بازار جان تازه ای می گیرد.
محمد وطن‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه قیمت مسکن در ماه‌های اخیر با رکود و کاهش همراه بوده است، اظهار کرد: با نزدیک شدن به بازار شب عید به طور طبیعی رونق خرید و فروش وارد بازار می‌شود.
وی معتقد است: سه ماه پایانی بازار مسکن با رونق در خرید و فروش همراه خواهد بود اما این رونق به منزله افزایش قیمت نیست.

به گفته وطن پور تا زمانی که بازار سنتی مسکن ادامه داشته باشد، نزول قیمتی به تدریج ایجاد می‌شود اما در غیر این صورت و با نوسانات فصلی قیمت‌ها، روند ناهماهنگ بازار دوباره ایجاد می‌شود.