به گزارش افکارنیوز، پس از کاهش تاریخی قیمت طلا در سال گذشته میلادی، قیمت فلز زرد در روز جمعه برای دومین روز متوالی یک درصد افزایش یافت که ناشی از قوت گرفتن خرید سرمایه و تضعیف بازار سهام بود.

افزایش خرید سکه و تقاضای فیزیکی قوی از سوی چین موجب رشد قیمت بیش از ۲ درصدی قیمت طلا در طی هفته گذشته شد.

تحلیلگران معتقدند، قیمت طلا در نتیجه کاهش ارزش این هفته سهام در بازار بورس افزایش یافته است.

جیمز استیل تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «افزایش قیمت طلا در واکنش به کاهش ارزش سهام ممکن است مسیر را برای تداوم این وضعیت در سال ۲۰۱۴ هموار کند و رابطه متقابل منفی بین آن دو را تقویت نماید.»

در حالی که فلز زرد پس از رسیدن به پایین ترین قیمت ۶ ماه اخیر در روز سه شنبه، بیش از ۴ درصد رشد داشته، تجار پیش خرید ها را به عنوان عاملی برای تقویت قیمت فلز زرد مورد توجه قرار دادند.
قیمت طلا در بازار آمریکا برای تحویل در ماه فوریه با ۱۳ دلار و ۴۰ سنت افزایش به ۱۲۳۸ دلار و ۶۰ سنت رسید و حجم معاملات انجام شده در بازار طلای آمریکا حدود ۲۰ درصد کمتر از متوسط سی روزه بود.

قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۴ تاکنون ۳۶ دلار افزایش داشته است.

افزایش اخیر قیمت طلا پس از آن رخ داد که قیمت ها در سال گذشته میلادی به دلیل نگرانی از تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو آمریکا حدود ۳۰ درصد کاهش یافت و به رشد قیمت ۱۲ ساله پیاپی فلز زرد پایان داد.

رشد قیمت طلا در دومین روز متوالی سال ۲۰۱۴ در حالی بود که ارزش سهام در بازار بورس آمریکا روز جمعه کاهش یافت و روند کاهش ارزش سهام در سال جدید را تداوم بخشید.