به گزارش اداره كل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، بر اساس گزارش ITU تلفن همراه پيشران رشد و توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات در جهان است. تلفن همراه سريعترين فناوري مورد پذيرش مردم در تاريخ بوده و هم اكنون پرطرفدارترين و گسترده ترين فناوري شخصي در جهان محسوب مي شود.

وی افزود: ITU در پیش بینی خود برای سال ۲۰۱۳ نیز گفته است، تعداد سیم کارت های عرضه شده با جمعیت جهان برابری می کند که هم اکنون با ۱/۷ میلیارد سیم کارت، تقریباً چنین اتفاقی افتاده است. همچنین ITU پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۱۷ تعداد سیم کارت های عرضه شده در جهان به ۱۰ میلیارد برسد.

عضو هیأت مدیره همراه اول با اشاره به پیش بینی های انجمن جهانی GSM اظهار داشت: تا سال ۲۰۱۷ میلادی کمتر کشوری در جهان یافت خواهد شد که ضریب نفوذ تلفن همراه در آن زیر ۱۰۰ درصد باشد و در اکثر مناطق جهان، متوسط داشتن سیم کارت از عدد ۲ عبور خواهد کرد.

دکتر سرائیان با تاکید بر اینکه هزینه ترانزکشن موبایل در سیستم بانکی بسیار کم است گفت: اگر در هزینه های ترانزکشن در سیستم بانکی دقت کنیم، می بینیم که پایین ترین هزینه مربوط به تلفن همراه و با سایر سیستم ها غیرقابل مقایسه است که این امر جزو ویژگی های منحصر بفرد فناوری موبایل می باشد.

وی افزود: از دیگر ویژگیهای فناوری موبایل این است که در ضمن استفاده همه گیر توسط مردم، با ورژن های جدید تعویض و جایگزین می شود. موبایل تنها تکنولوژی است که هر ۱۰ سال نسل عوض می کند. پیش بینی می شود نسل پنجم تلفن همراه که ترکیب سه فناوری Cloud، نانو تکنولوژی و IP است در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شود.

سرائیان در ادامه با طرح این سؤال که «آیا همراه اول یک فرصت منحصر بفرد و یک سرمایه ملی برای نظام بانکداری کشور است؟» بیان داشت: همراه اول از سال ۱۳۷۳ شروع به کار کرد و اکنون ۱۹ سال سابقه و ۲۴ هزار سایت در کشور دارد.

وی با بیان اینکه اپراتور اول بیش از ۶۲ میلیون سیم کارت عرضه کرده است، سهم بازار این اپراتور را ۶۱ درصد دانست و گفت: شاید یکی از مهمترین و جذابترین بخش ها برای نظام بانکداری کشور، بحثپوشش و دسترسی همراه اول باشد.

مؤلف کتاب «توسعه موبایل و تأثیرات اقتصادی و اجتماعی آن در ایران و جهان در افق ۱۳۹۶» در ادامه به پوشش ۱۰۰ درصدی شهرهای کشور توسط همراه اول اشاره کرد و اظهار داشت: علاوه بر پوشش ۱۰۰درصدی شهرها، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده های کشور تحت پوشش همراه اول است.

سرائیان افزود: کلیه مراکز توریستی و زیارتی و هر جایی که افقی برای کسب و کار وجود دارد تحت پوشش شرکت ارتباطات سیار ایران است. این موضوع نشان می دهد چه سرمایه گذاری گسترده ای در این حوزه اتفاق افتاده و همراه اول در واقع یک سرمایه ملی است.

عضو هیأت مدیره همراه اول با اعلام اینکه پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۷ حدود ۱۳۲ میلیون سیم کارت در کشور عرضه شود و حدود ۵۰ میلیون نفر بطور مشخص تلفن همراه داشته باشند گفت: پیش بینی ما یک سرمایه گذاری ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومانی در حوزه نسل های ۳ و ۴ است که خوشبختانه مقدمات واگذاری لایسنس آن پیش بینی و مشاور این طرح انتخاب شده است. کار در حال جلو رفتن است و انشاءالله با مجوزی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صادر خواهد کرد، آماده ارائه سرویس های آن هستیم.

وی گفت: در حال گسترش اکو سیستم های خود بوده و در شرکت هایی مثل «جیرینگ» و «امن افزار گستر شریف» سهامدار هستیم و با آنها در این راستا همکاری می کنیم. به عنوان مثال سرویس «امضاء همراه» توسط شرکت امن افزار گستر شریف ارائه شده است.

سرائيان در پايان سخنان خود با اشاره به ويژگي دسترسي هميشگي و گستردگي پوشش موبايل گفت: پوشش موبايل در ايران جزو منحصر بفردترين پوششها در جهان است و بخاطر ارزاني و سادگي استفاده از اين فناوري، سرمايه گذاري سنگيني در اين حوزه پيش بيني كرده ايم.