به گزارش افکارنیوز، منصور معظمی در هشتمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: در ۸ سال گذشته نفت در دست مافیا بود اما اکنون از دست مافیا درآمد و ما تلاش می کنیم تا نقش اصلی خودمان را در توسعه کشور ایفا کنیم.

وی افزود: حجم ذخایر نفتی دنیا در حال حاضر یک هزار و ۶۶۸ میلیارد بشکه است که از این میزان، ۸۰۷ میلیارد بشکه در خاورمیانه است، پس اینکه همیشه خاورمیانه در تلاطم سیاسی است و در آینده نیز آبستن حوادثدیگر سیاسی خواهد بود، طبیعی است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه بیش از ۴۴ درصد ذخایر نفتی جهان در منطقه خاورمیانه است، گفت: از ۸۰۷ میلیارد بشکه ذخایر نفتی این منطقه، ۸۰ درصد آن در ۴ کشور ایران، عربستان، امارات و کویت است.

وی ادامه داد: مصرف کنندگان دنبال نفت ارزان قیمت و مطمئن هستند اما از منظر یک تولیدکننده نفت، وظیفه اش تأمین مطمئن و مستمر نفت مصرف کنندگان و تأمین شرایط پایدار در تأمین انرژی است.

انتقاد مدیران پتروشیمی از وضع خوراک / حجم مصرف گاز خانگی هشدار جدی است

معظمی با بیان اینکه مصرف کننده دنبال ثبات در تأمین است، اذعان داشت: باید یک وفاق اقتصادی بین مصرف کننده و تولیدکننده باشد و قیمت خیلی بالا و قیمت خیلی پایین نفت نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفت مصرف کننده بلکه باید قیمت نفت تعادلی باشد.

وی افزود: ‌از ۱۸۷ تریلیون مترمکعب ذخایر گازی جهان بر اساس آخرین آمار ۴۳ درصد آن در خاورمیانه است و در خاورمیانه نیز ۳۴ درصد ذخایر گازی در ایران است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه دو کشور ایران و روسیه ۶۶ درصد ذخایر گازی جهان را در اختیار دارند، گفت: در این شرایط چند مدیر پتروشیمی با من تماس گرفتند و گفتند که وضعیت ما بسیار بد است چرا که گاز واحدهایمان را کم کرده اند و ممکن است به تعطیلی کامل واحد برسیم.

وی ادامه داد: مصرف گاز بخش خانگی، تجاری و صنعتی کشور به ۵۵۰ میلیون مترمکعب رسیده و حجم مصرف گاز در سبد خانگی ما یک هشدار جدی است، هشداری که اگر جدی نگیریم اتفاقی که خواهد افتاد قطعی گاز و صدمه زدن به فضای کسب و کار است.

انتقاد معاون وزیر نفت از زمان پاسخگویی به مردم / نباید به جای گفت‌وگو حرفهای ما در رسانه ها مطرح شود


معظمی با بیان اینکه وقت مدیران دولت یازدهم بیش از حد به پاسخگویی می گذرد، گفت: در مدت کوتاهی که دولت دکتر روحانی مسئولیت اجرایی کشور را برعهده گرفته هنوز بسیاری از وزرا ترکیب کابینه شان را تکمیل نکرده اند، ملاحظه می کنید که دستگاههای اجرایی با چه فشار سنگینی روبه رو شده اند، در این شرایط وقت بسیاری از مدیران به پاسخگویی می گذرد که باید میزان پاسخگو بودن مسئولان منطقی شود.

معاون وزیر نفت وضعیت کسب و کار را در کشور نامطلوب خواند و اظهار داشت: در بین ۱۸۹ کشور جهان رتبه ایران در کسب و کار ۱۴۹ است.

وی افزود: در بهبود فضای کسب و کار بخش خصوصی می تواند نقش مهمی داشته باشد و وزارت نفت هیچگونه منعی برای همکاری با بخش خصوصی نمی بیند.

معظمی با اشاره به اینکه بسیاری از مدیران ارشد ما کسانی هستند که یا با مهرورزی و یا با رسیدن به بازنشستگی در یک بازه زمانی طعم کار با بخش خصوصی را چشیده اند، گفت: دولت و بخش خصوصی دو فرهنگ کاری متفاوت دارند اما می توانیم با یک دیالوگ منطقی با هم همکاری کنیم اما نباید به جای گفت‌وگو حرفهای ما در رسانه ها مطرح شود چرا که این رویه، امکان همکاری را سخت می کند.

تأمین اجتماعی را بخش خصوصی نمی دانم / سه وزیر دولت منتقد واگذاری ها هستند

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تأمین اجتماعی را بخش خصوصی نمی دانم، گفت: در سالهای گذشته واگذاری هایی که به اسم خصوصی سازی انجام شد به هیچ وجه خصوصی سازی نبود چرا که آمدیم دستگاههای تخصصی را گرفتیم و دادیم به مجموعه هایی که در اداره آن بخش ها تخصص نداشتند، زنجیره ارزش در این سازمان ها بهم خورد و این گلایه از واگذاری های نادرست را هم وزیر صنعت دارد، هم وزیر نیرو دارد و هم به نحو اعلا ما در وزارت نفت داریم.

معظمی با بیان اینکه پز می دهیم بزرگترین ذخایر گازی جهان را داریم اما در تأمین نیاز داخل مانده ایم، تصریح کرد: این مسئله نشان از رویه های غلط دارد که باید رویکردها اصلاح شود.

وی افزود: بحثهدفمندی یارانه ها توان صنعت نفت را در توسعه گرفته است و با ادامه این کار امکان توسعه که نیست هیچ، به طور یقین همین وضع موجود هم امکان ادامه نخواهد بود.

با خط لوله ۵۶ اینچ منابع مالی از نفت به هدفمندی می رود / یا باید التماس کنیم یا با روش های غیرمعمول تأمین روزانه کنیم

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در ماه تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان در شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت گاز باید به حساب هدفمندی یارانه ها واریز شود که این به معنای این است که خط لوله ۵۶ اینچی از این دو شرکت به سمت هدفمندی یارانه ها وصل است و منابع مالی از نفت به هدفمندی می رود.

وی افزود: باید تمامی پول فروش فرآورده های نفتی و گاز را مستقیم به حساب خزانه واریز کنیم و بعد برویم از خزانه التماس کنیم تا سهم ما را بدهند و یا با استفاده از روش های غیرمعمول این دو شرکت بتوانند نیاز روزانه شان را تأمین کنند، به شدت معتقدیم که بایستی قانون هدفمندی یارانه ها را اصلاح کنیم.

معظمی با بیان اینکه قرار بود با اجرای هدفمندی یارانه ها از شدت مصرف انرژی در کشور کاسته شود، اذعان داشت: نه تنها مصرف نسبت به سال ۸۸ کاهش نداشته بلکه حدود ۹ درصد هم افزایش یافته است که باید برای تأمین نیاز داخل اقدام به ساخت پالایشگاه نفت و گاز کنیم.

بخش خصوصی می تواند در صادرات به وزارت نفت کمک کند / ۲.۴ برابر میزان فعلی امکان صادرات نفت داریم

معاون وزیر نفت از همکاری بخش خصوصی برای صادرات نفت و فرآورده استقبال کرد و گفت: بخش خصوصی می تواند در صادرات به ما کمک کند.

وی ادامه داد: توان صادرات نفت کشور تقریبا ۲.۴ برابر مقداری است که اکنون صادر می کنیم اما رسما اعلام می کنیم که عملکرد ۹ ماهه وزارت نفت مبین این است که توانسته ایم رقم پیش بینی شده در بودجه را محقق کنیم.

معظمی با بیان اینکه پیشنهادات دولت در بخش نفت بودجه ۹۳ مبتنی بر واقعیات است، گفت: در سال ۹۳ می بایست طبق بودجه یک میلیون بشکه نفت و ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی به طور روزانه صادر کنیم که به قطع یقین این مهم محقق می شود.