به گزارش افکارنیوز، با مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ۳۵ میلیون تومان افزایش یافت و متقاضیان می‌توانند از محل اوراق گواهی حق تقدم از این میزان وام استفاده کنند.

در حال حاضر قیمت هر برگ اوراق حق تقدم(اوراق تسهیلات مسکن) در فرابورس حدود ۳۸ هزار تومان است. با هر برگ اوراق حق تقدم می‌توان ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کرد و یک میلیون تومان وام حدود ۸۰ هزار تومان هزینه دارد.

به عبارت دیگر برای دریافت وام ۳۵ میلیون تومان خرید یا ساخت مسکن متقاضی باید با مراجعه به فرابورس ۲ میلیون و هشتصد هزار تومان پرداخت کند. البته با توجه به مصوبه شواری پول و اعتبار و متقاضیان واجد شرایط سایرحساب‌های تعهدی بانک مسکن نیز می‌توانند علاوه بر سقف وام قبلی با خرید از اوراق گواهی حق تقدم مابه‌التفاوت ۱۵ میلیونی را نیز دریافت کنند.

این متقاضیان واجد شرایط نیز باید یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان اوراق حق تقدم خریداری کنند تا بتوانند از مابه‌التفاوت ۱۵ میلیون تومانی بهره‌مند شوند.

روز گذشته قیمت هر برگ اوراق حق تقدم(اوراق تسهیلات مسکن) آذرماه سال‌جاری ۳۷ هزار و ۸۶۵ تومان بود و قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن خرداد ماه ۹۲ به ۳۷ هزار و ۷۸۹ تومان افزایش یافت.

امسال قیمت اوراق حق تقدم به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن افت شدیدی داشته، در حالی که سال ۹۰ به واسطه رونق بازارمسکن قیمت هر برگ اوراق به ۱۰۰ هزار تومان رسید. قیمت اوراق حق تقدم سال گذشته کاهش یافت و بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان در نوسان بود.