به گزارشافکارنیوز،چهار روز پیش رویترز خبر داد که ایران و روسیه در حال مذاکره درباره مبادله نفت در برابر کالا هستند که به این کشور اجازه خواهد داد صادرات نفتی خود را علی‌رغم تحریم‌های غرب افزایش دهد.

همان روز یک نماینده کنگره آمریکا در واکنش به خبر معامله نفتی بزرگ تهران و مسکو که به ایران امکان می دهد صادرات نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد گفت: عمیقا آشفته شده است.

این خبر در رسانه های ایران نیز بازتاب داشت اما تنها واکنش وزارت نفت، انتشار خبری مبنی بر تکذیب وجود چنین توافقی بود. یک روز پس از انتشار این خبر، مدیرکل روابط عمومیوزارت نفت، عقد هرگونه قرارداد و توافقنامه میان ایران و روسیه برای معامله پایاپای نفت و کالا را تکذیب کرد. به گفته وی، تاکنون هیچ گونه توافقنامه ای میان دو کشور انجام نشده است.

در عین حال و پس از تکذیب این توافق، کاخ سفید روز گذشته با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که در مورد گزارش مربوط به مذاکرات ایران و روسیه برای امضای قرارداد مبادله نفت در برابر کالا به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در ماه نگران است. به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا این قرارداد می تواند موجب وضع تحریم هایی از جانب آمریکا شود.

کاخ سفید نگرانی خود را اینگونه ابراز داشت که امضای این قرارداد می تواند میزان صادرات نفت ایران که به دلیل تحریم ها به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

در صورت خرید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت توسط روسیه، صادرات نفتی ایران ۵۰ درصد رشد خواهد داشت. بر اساس قیمت‌های کنونی نفت(بشکه‌ای ۱۰۰ دلار) این معامله ماهیانه ۱.۵ میلیارد دلار برای ایران منافع مالی در پی خواهد داشت.

ایران به دنبال افزایشتحریم های نفتی، هم اکنون حدود یک میلیون بشکه نفت خود را در روز صادر می کند و بقیه نفت تولیدی را در پالایشگاههای کشور به فرآورده هایی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل کرده و علاوه بر تأمین نیاز داخل، برای افزایش صادرات فرآورده های نفتی تولیدی خود در حال برنامه ریزی است.

در این میان کاخ سفید نگران این است که ایران با افزایش فروش نفت خام خود از فشار تحریم ها بکاهد، غافل از اینکه در ایران پس از سالها مسئولان به این نتیجه رسیده اند که بر خلاف تصورهایشان با فروش یک میلیون بشکه ای نفت نیز می توان کشور را اداره کرد، ازاینرو به دنبال بهره گیری از این فرصت برای تحقق آرزوی دیرینه رهایی اقتصاد کشور از بیماری هلندی و کاهش تکیه بودجه جاری به درآمدهای نفتی هستند.