به گزارش ايكوپرس، مهندس هاشم يكه زارع مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو تاكيد كرد: توليد محصولات پايه گازسوز و ديزلي و در نهايت توليد خودرو با موتورهاي كم مصرفي چون خانواده TU۵، استراتژي بلندمدت ايران خودرو در زمينه كاهش آلايندگي و توليد محصولات با استاندارد يورو پنج و بالاتر است كه در ۱۰ سال آينده محقق خواهد شد.

وی با تاکید بر این که بلندمدت بودن این برنامه مرتبط بودن آن با سایر نهادها است، تصریح کرد: در این بخش ایران خودرو به تنهایی تصمیم گیرنده و مجری اصلی نیست، بلکه بخش های مختلف زنجیره تامین منابع اقتصادی و کلیه عوامل مانند ترافیک و یا از رده خارج کردن خودروهای فرسوده در این طیف قرار می گیرند.

یکه زارع با اشاره به این که ایران خودرو برای تجهیز محصولات خود به استاندارد یورور ۴ برنامه های مدونی دارد، تصریح کرد: باید در این زمینه به این نکته توجه داشت که ابتدا باید سوخت با استاندار یورو ۴ به طور کامل در جایگاه ها توزیع شود، استفاده از سوخت یورو ۲ موجب آسیب به موتور خودروها و درنهایت باعثمتضرر شدن مشتریان و بی اثرشدن این پروژه می شود.

وی با اشاره به این که رویکرد ایران خودرو در این زمینه جامع و لازم الاجر است؛ ادامه داد: علاوه بر این‌که خود به سطح معقولی از دانش و فناوری دست می یابد، موجب رشد و توسعه در بخش های تامین و خدمات پس از فروش خواهد شد.

یکه زارع افزود: همچنین گروه صنعتی ایران خودرو برنامه های کوتاه مدت و میان مدت، در زمینه کاهش مصرف سوخت دارد. راهبرد کوتاه مدت ایران خودرو در زمینه کاهش مصرف سوخت که تا پایان سال ۹۴ محقق خواهد شد، دست‌یابی به مصرف شش تا شش و نیم لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر در سبد کلیه محصولات، حذف کامل موتورهای پرمصرف از چرخه تولید و تولید محصولات با موتورهای کم مصرف مانند ای. اف. ۷. است.

وي همچنين افزوده شدن موتورهاي ديزلي را از برنامه هاي كوتاه مدت گروه صنعتي ايران خودرو دانست و تاكيد كرد: كاليبراسيون و تنظيم مجدد مغز هوشمند خودرو (ECU) و مديريت سامانه موتور (EMS) نيز از ديگر برنامه هاي كوتاه مدت ايران خودرو براي دستيابي به كاهش آلايندگي ها و مصرف سوخت است و اين اقدامات موجب به روز رساني و ارتقاي خودروها براساس استانداردهاي مصوب ملي تعريف شده مي شود.