به گزارش افکارنیوز، موید حسینی صدر افزود: امیدواریم حساسیت‌ها و دغدغه‌های موجود در زمینه آلودگی هوا منجر به این شود که سال بعد با آمدن فصل سرما دیگر شاهد اوج گیری آلودگی هوا نباشیم.

وی با اعلام اینکه مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست و بر اساس برآوردهای انجام شده مصرف سوخت در کشورمان دو برابر میانگین جهانی و سه برابر استاندارد است، تأکید کرد: روزانه ۱۵۰ میلیون لیتر سوخت بیشتر از میانگین جهانی مصرف می‌شود که ارزش این مصرف اضافه ۱۲۰ میلیون دلار است، یعنی روزانه ۱۲۰ میلیون دلار را بیهوده می‌سوزانیم.

مصرف بالای سوخت بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارد

حسینی‌صدر با اشاره به اینکه این مصرف اضافه علاوه بر ضرر و زیان اقتصادی به آلودگی هوا نیز منجر می‌شود، اظهار کرد: سهم بالای مصرف سوخت اضافه در آلودگی هوا حتی از سهم بنزین بی کیفیت و خودروهای غیر استاندارد نیز بیشتر است.

وی با بیان اینکه موضوع کاهش مصرف سوخت در برنامه‌ریزی‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: برنامه‌ها در این مورد نباید در حد شعار و اظهار نظر باقی بماند بلکه لازم است از سوی سازمان‌های دست اندر کار اقدامات و برنامه‌های عملی برای رفع آلودگی هوای تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور انجام شود.

وی افزایش عوارض خودروها و قیمت سوخت در شهرهای بزرگ را از جمله راهکارهای کاهش مصرف سوخت بر شمرد و اضافه کرد: به عنوان نمونه قیمت سوخت در تهران ۵۰ درصد از قیمت سراسری آن در سایر نقاط کشور شده و به همین ترتیب قیمت سوخت در سه شهر بزرگ مشهد، اصفهان و تبریز، ۴۰ درصد گران تر و در سایر کلانشهرها و مراکز استان‌ها نیز ۳۰ درصد گران‌تر شود.

دولت گسترش حمل و نقل عمومی را در دستور کار خود قرار دهد

حسینی صدر با اشاره به اینکه اتخاذ این راهکار، مصرف سوخت در شهرهای در معرض آلودگی و در نتیجه میزان آلودگی هوا را پایین می آورد، اظهار کرد: علاوه بر این چنین راهکاری سود اقتصادی هم دارد و چنانچه موفق شویم مصرف سوخت در کشور را به میانگین جهانی برسانیم، می‌توانیم از این راه روزانه ۱۲۰ میلیون دلار درآمد داشته باشیم و این درآمد اضافه را به توسعه حمل و نقل عمومی در تهران و سایر شهرهای کشور اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه بدون تردید گسترش حمل و نقل عمومی در تهران و شهرهای بزرگ کشور تأثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا بر جای خواهد گذاشت، تصریح کرد: گسترش مترو و اتوبوسرانی نیازمند اعتبارات است و وقتی روزانه ۱۲۰ میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه جویی می شود، می توان آن را به توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص داد و تا حدی مشکلات موجود را برطرف کرد.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس در پایان با تأکید بر این که آلودگی هوا به مرحله ای رسیده که باید به صورت دقیق در مورد آن عمل کرد، خاطرنشان کرد: وقت آن است که مشکل را به صورت ریشه ای حل کنیم و با ریشه یابی مسئله و اقدامات کارشناسی شده، در این راستا گام برداریم و به این منظور دولت باید کاهش مصرف انرژی و به موازات آن گسترش حمل و نقل عمومی را به عنوان یک راهکار اساسی در دستور کار خود قرار دهد.