به گزارش افکارنیوز، ما گاهی گمان می کنیم مسلمانی فقط بسته به یکسری اعمال عبادی مشخص است و دین اسلام نسبت به سایر امور زندگی نظری ندارد و بی تفاوت است. این می شود که سبک زندگی اسلامی برای خیلی از ما معنای واضح و روشنی ندارد چرا که بین سبک زندگی اسلامی و غیر اسلامی تفاوتی قائل نیستیم. حال آنکه دین مبین اسلام نسبت به تمام شئون و جزئیات زندگی فردی و اجتماعی برنامه و راهکار ارائه نموده است. یکی از این شئون که از اهمیت فراوانی برخوردار است و اثر زیادی روی سبک زندگی ما دارد اقتصاد است که اگر اسلامی شد اثر مستقیمی بر سایر بخش های زندگی ما خواهد گذاشت.

در کتاب اصول کافی به نقل از انس بن مالک این طور آمده که وقتی نبی مکرم اسلام از جنگ تبوک باز می گشت سعد انصاری را دید. سعد از کارگران اهل مدینه بود. او نزد رسول الله(ص) آمد و حضرت دست داد. حضرت که زبری دست های سعد را در دستان خویش احساس نمود متأثر شد و از او سؤال نمود که ای سعد، چرا دست هایت چنین زبر و خشن شده؟ ناراحتی خاصی دارد؟

گفت: یا رسول الله، زبری دستم بر اثر کار با طناب و بیل است تا پول حلال برای خانواده ام ببرم.

حضرت جمله جالب و در عین حال مهمی را بیان فرمودند که تعیین کننده نگاه اسلام به کار و تلاش و اقتصاد خانواده است.

فَقَبَّلَ یَدَهُ رسولُ اللّهِ صلی ‏الله‏ علیه‏ و‏ آله‏ و سلم و قال: هذِهِ یَدٌ لا تَمَسُّها النّار؛ پیامبر اکرم صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم دست او را بوسیده و فرمود: این دستی است که آتش (جهنم) آن را لمس نخواهد کرد.