به گزارش فارس ،وزير اقتصاد با اشاره به ادعاي برخي نمايندگان مجلس مبني برتخلف در برداشت ۵ هزار ميليارد توماني از بانك مركزي گفت: پاسخ اين مسئله را از طريق ديوان محاسبات خواهيم داد و هيچ دليلي براي رسانه اي كردن اين موضوع وجود ندارد.

سید شمس الدین حسینی در جمع خبرنگاران در همایش ملی پذیرش بنگاه های اقتصادی در بورس اوراق بهادار با اشاره به اینکه با عرضه بنزین نخستین گام برای راه اندازی بورس نفت برداشته شد، اظهار داشت: گام بعدی در این خصوص ورود نفت کوره و نفت خام است.

وی در خصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه با توجه به ظرفیت‌های موجود، گفت: رشد شاخص در بورس تهران و فرابورس منحصر به فرد بوده و طی دو ماه ابتدایی سال جدید شاخص کل ۱۲ درصد و ارزش معاملات حدود ۱۰ درصد رشد اشه است.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که آیا برای دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد برنامه‌ای دارید، بیان کرد: برای تحقق این مسئله باید مدل تدوین شده برای دستیابی به رشد ۸ درصدی به مسئله بیشتر مورد توجه قرار گیرد که این سه مورد شامل، افزایش کار‌امدی و کارایی بازار کار، افزایش بهره‌وری و تجهیز و تأمین مالی است.

سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص میزان اوراق مشارکت قابل انتشار برای امسال گفت: برای بخش های نفت، نیرو، مسکن و راه حدود ۲۷ میلیارد تومان اجازه انتشار اوراق داده شده که با در نظر گرفتن اوراق مشارکت در بخش شهرداری مجوز انتشار ۳۵ میلیارد تومان اوراق داده شده است.

حسینی در خصوص آخرین آمار موجود از سرمایة گذاری خارجی تصریح کرد: در سال گذشته ۳ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی انجام شده که برای سال جاری نیز این روند ادامه دارد.

* افزایش حقوق کارمندان دولت با در نظر گرفتن دو سناریو

وی در پاسخ به سؤال فارس در خصوص درصد افزایش حقوق کارمندان دولت گفت: افزایش حقوق کارمندان دولت باید در دولت بحثشود. در این زمینه دو حکم وجود دارد یکی متناسب با تورم و دیگری متناسب با اعتبارات پیش بینی شده در بودجه.
به گفته وزیر، این دو سناریو در کنار هم گذاشته شده و در خصوص آن تصمیم گیری می شود.

*اعلام تخلف دولت برای برداشت از منابع بانک مرکزی نظر نمایندگان است

حسینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر صحت برداشت غیرقانونی پنج هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانک مرکزی برای هدفمندی یارانه ها به صورت تن‌خواه از سوی دولت، ‌ گفت: بر اساس ماده ۱۳ قانون دولت این اختیار را دارد که از تن‌خواه استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه هنوز گزارش دیوان محاسبات و همچنین مصاحبه های برخی نمایندگان مجلس را در این خصوص ندیده‌ام، تأکید کرد: بر اساس اخبار دریافتی از رسانه ها، این گونه برداشت کردم که دولت پنج هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برای پرداخت یارانه ها دریافت کرد ولی هنوز تسویه نکرده است که این مسئله از سوی برخی از نمایندگان مجلس به عنوان تخلف قرائت شد.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه برخی از نمایندگان مجلس از جمله نایب رئیس مجلس اظهارنظرهایی را اعلام کرده‌اند، تصریح کرد: مسائل مطرح شده نظر برخی از نمایندگان مجلس است و اتهام و ادعا محسوب می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: موضوع برداشت باید در مستشاری و دادگاه دیوان محاسبات بررسی و سپس نتیجه گیری شود، چنین مسئله‌ای نیز دو سال قبل در خصوص عدم واریز یک میلیارد دلار از منابع برداشت شده حساب ذخیره ارزی از سوی دولت مطرح شد اما قاضی دیوان اعلام کرد که چنین ادعایی در دادگاه به تایید نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه ‌به جای اینکه این موضوع را خبری و مجادله ای کنیم باید فرآیندهای قانونی آن طی شود، ادامه داد: ‌دولت به استناد ماده ۱۳ قانون هدفمندی یارانه ها از تن‌خواه استفاده کرده و ساز و کار تن‌خواه نیز کاملا مشخص است. همچنین، علت اینکه در قانون هدفمندی تن‌خواه پیش بینی شده این است که جریان درآمدی هدفمندی یارانه ها با جریان نقدی و هزینه متفاوت است.

حسینی با اشاره به اینکه وقتی دولت ۲ ماه قبل پول یارانه های نقدی را پرداخت کرده آیا می توانست پیش از آن درآمدی برای پرداخت اولین مرحله پرداخت یارانه داشته باشد، گفت: دولت پیش پیش، پول یارانه های نقدی را پرداخت می‌کند بنابراین هیچ گاه شکاف دو ماهه ای که وجود دارد پر نمی شود، این در حالی است که باید این نکته را در نظر گرفت که تنها پنج ماه از اجرای هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد.

وی ادامه داد: وقتی یارانه به خانوار‌ها پرداخت می‌شود دو ماه بعد قبوض به دست مردم می رسد و پس از آن نیز نیاز به یک زمان برای پرداخت قبوض دارند. بنابراین، بین جریان درآمدی صندوق هدفمندی یارانه ها، ‌ نقدینگی و پرداخت آن شکاف وجود دارد که این شکاف در ماده ۱۳ پیش بینی شده است.

وزیر اقتصاد‌ در پاسخ به این موضوع که آیا آنچه از منابع داخلی بانک مرکزی برای پرداخت یارانه برداشت شده و باید تسویه می‌شد به موقع داده می‌شود، اعلام کرد: این پاسخ را از طریق دیوان محاسبات خواهیم داد و هیچ دلیلی برای رسانه ای کردن این موضوع وجود ندارد.

حسینی تاکید کرد: اگر خواهان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به صورت عملیاتی هستیم، راهکار دیگری غیر از این امر وجود نداشت، بنابراین باید قانون اجرا می‌شد که به درستی نیز آن را اجرایی کردیم.

وي در پايان اعلام كرد: ابوترابي و مصباحي مقدم و تعداد فراواني از نمايندگان مجلس در نامه اي عنوان كردند كه دولت توانست در اين گام مهم يعني اجراي هدفمندي يارانه ها سربلند بيرون بيايد.