به گزارش افکارنیوز، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در دیدار «گائوهوچنگ» وزیر بازرگانی چین، روابط تهران و پکن را روابطی مهم، راهبردی و رو به گسترش توصیف کرد و گفت: گسترش روابط با چین همواره به عنوان یکی از اولویت های مهم جمهوری اسلامی ایران مد نظر بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهور، تبادل هیأت‌های دو کشور در سطوح عالی را زمینه‌ساز توسعه روابط دانست و افزود: ارتباط مستمر میان مقامات عالی‌رتبه دو کشور می‌تواند نقشی مؤثر و کلیدی در ارتقاء سطح روابط داشته باشد.

جهانگیری با ابراز خرسندی از برگزاری منظم نشست‌های کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، بر نقش مؤثر و سازنده این نشست‌ها در توسعه روابط و ارتقاء مناسبات اقتصادی تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به توافقات ایران و کشورهای ۱ + ۵ تصریح کرد: این توافقات در حال اجراست و امیدواریم بتوانیم هرچه زودتر به توافقات و اهداف نهایی دست پیدا کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین افزود: ایران به دنبال آن است که ضمن تثبیت حقوق هسته‌ای خود، تعامل مناسبی با جامعه بین‌الملل برقرار کند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما کشورهایی همچون چین را که در روزهای سخت در کنار ایران بوده‌اند، فراموش نخواهیم کرد و علاقه‌مند هستیم چین یکی از شرکای اصلی تجاری ایران باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای اجرای پروژه‌های زیربنایی و سرمایه‌گذاری در بخش تولید بخصوص در حوزه‌های انرژی، نیرو و بنادر، اظهار کرد: شرکت‌های چینی می‌توانند سهم عمده‌ای در اجرای این پروژه‌ها داشته باشند.

جهانگیری همچنین حجم مبادلات تجاری و اقتصادی میان تهران و پکن را مورد اشاره قرار داد و بر لزوم گسترش همکاری‌های بانکی برای تسهیل در روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد که سفر وزیر بازرگانی چین به تهران و برگزاری اجلاس کمیسیون همکارهای دو کشور گامی بلند در توسعه روابط و گسترش همکاری‌های ایران و چین باشد.

همچنین، وزیر بازرگانی چین نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام نخست‌وزیر چین به اسحاق جهانگیری گفت: روابط ایران و چین سابقه‌ای تاریخی دارد و دوستی عمیقی از گذشته میان دو کشور وجود داشته است.

وی هدف از سفر خود به تهران را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور عنوان کرد و افزود: امیدوارم این نشست گامی در جهت توسعه همکاری‌ها و رفع چالش‌های پیش روی گسترش روابط باشد.

وزیر بازرگانی چین با بیان اینکه " ایران و چین از گذشته در زمینه نفت و گاز همکاری‌های خوبی داشته‌اند "، گفت: دو کشور می‌توانند همکاری‌های خود را در بخش انرژی و زیر بنایی به جایگاه بالاتری ارتقا دهند.

وی افزود: با وجود تحریمهای ظالمانه علیه ایران، چین همواره از منافع کلیدی و اساسی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و تمایل داریم روابط تجاری خود را با ایران در همه زمینههای اقتصادی توسعه دهیم.