به گزارش افکارنیوز، صادق خلیلیان در مورد چگونگی تحقق اقتصاد مقاومتی و واگذاری اقتصاد به مردم اظهار داشت: با توجه به اینکه دشمنان ایران جنگ تمام عیاری را علیه ایران در پیش گرفته‌اند، ما نیز باید با اجرای اقتصاد مقاومتی برای شکستن و مقابله با این جنگ آماده شویم.

وی ادامه داد: در زمان جنگ، دفاع مقدس ایران با اتکا به نیروی مردم و بسیج پیروز شد و در حال حاضر نیز می‌توانیم با حضور مردم در همه ابعاد اقتصادی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم. در بخش تولید و مصرف نیز اراده مردم باید به نحوی باشد که خرید کالاهای داخلی را اولویت خود قرار دهند تا تولید داخل با افزایش تقاضا بتواند به چرخه خود ادامه دهد و در نهایت واردات کاهش پیدا کند.

وزیر سابق کشاورزی با بیان اینکه مردم وقتی در عرصه صنعت و تولید حضور داشته باشند می‌توانند ظرفیت‌های مالی آن را افزایش دهند گفت: در حوزه کشاورزی تولیدکنندگان کشاورزان و به نوعی مردم هستند و در فعالیت‌ها و صنایع خود نیز میتوانیم مردم را وارد اقتصاد کنیم. منظور این نیست که حتما کارخانه‌های بزرگ تاسیس شود بلکه می‌توان با مسئولیت‌های کوچک و واگذاری آن به مردم، مردمی کردن اقتصاد را شروع کنیم.

خلیلیان در مورد راهکار دولت در تامین امنیت غذایی و خودکفایی در تولید کالاهای اساسی در راستای اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری یک تعریف مفهومی از اقتصاد مقاومتی و در جای دیگر چارچوب‌های اجرای اقتصاد مقاومتی را تشریح کردند. تعریف اقتصاد مقاومتی این بود که الگوی بومی و علمی براساس فرهنگ انقلاب وجود داشته باشد و برای تحقق برنامه‌های اجرایی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی روند مشخصی تعریف شود.

وی خاطر نشان کرد: مشکلی که در تحریم‌ها رخ داد این بود که به دلیل شرایط به وجود آمده برخی از صنایع از نظر تامین مواد اولیه دچار مشکل شدند و این موضوع در سه دهه گذشته به چشم می‌خورد و باید در راستای اقتصاد مقاومتی کاری کنیم که وابستگی کشور به مواد اولیه صنایع مختلف کاهش پیدا کند.

وزیرسابق جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های زیادی در بخش معدن و صنعت کشور وجود دارد گفت: ‌همانطور که مقام معظم رهبری در ۱۹ و ۲۲ بهمن ماه سال جاری اعلام کردند باید مسئولان در همه قوا رویکردی داشته باشند که با توجه به ظرفیت‌های داخلی طراحی شده باشد. زیرا زمانی که با این رویکرد حرکت کنیم، می‌توانیم از تولیدات داخل استفاده کنیم هرچند هزینه آن بیشتر باشد.

*صرفه جویی ۴۰ میلیون لیتری بنزین در اجرای فاز نخست هدفمندی

خلیلیان در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و چگونگی حرکت در این مسیر با توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به مراحل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز اشاره شده است. اگر مرحله نخست این قانون اجرا نمی‌شد شرایط کشور به مراتب بدتر از این بود که نمونه آن میزان مصرف بنزین است که اگر این موضوع هدفمند نمی‌شد، مجبور بودیم روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین وارد کنیم.

وی تصریح کرد: ‌در حوزه تولید مرغ، تخم مرغ، ‌سیب زمینی، لبنیات و سایر محصولات که جزو غذاهای اصلی مردم هستند با اراده‌ای که وجود دارد نه تنها نیازی به واردات نداریم بلکه صادرات نیز انجام می‌شود. اگر این روند در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز ادامه پیدا کند مصرف کنترل خواهد شد و با حمایت از تولید داخل باید در مصرف تولیدات داخلی نیز تلاش کنیم. تا علاوه بر کاهش واردات تولید داخل نیز مورد حمایت قرار گیرد.

*جبران بودجه عمرانی کشور از محلی به جز درآمد نفتی

خلیلیان در مورد چگونگی صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف در مواد غذایی و انرژی ادامه داد: همانطور که یکی از مسئولان وزارت نیرو در روزهای گذشته اعلام کرد، اگر هر کسی میزان مصرف انرژی خود را ۵ الی ۱۰ درصد کاهش دهد این کاهش در ابعاد ملی نمود زیادی خواهد داشت و این مسئله در مورد خانوارهای که از مواد غذایی بیشتر استفاده می‌کنند نیز صدق می‌کند، زیرا اگر حجم مواد غذایی کاهش پیدا کند، موادغذایی داخل برای مصرف کشور کافی بوده و فشار برای افزایش قیمت نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در این راستا نقش صدا وسیما و رسانه‌ها در تبلیغات و صرفه جویی از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: در بخش اقتصاد غیرنفتی نیز در عملکرد بودجه، بودجه جاری وجود دارد و باید طوری برنامه ریزی کنیم که مجبور نباشیم این بودجه را از طریق فروش نفت تامین کنیم. در حال حاضر بسیاری از مشاغل از درآمدهای بالایی برخوردارند اما یا مالیات نمی‌دهند و یا مالیات آنها نسبت به درآمدشان کمتر است. بنابراین دولت می‌تواند با در نظر گرفتن راهکاری درآمد خود را از این طریق ا فزایش دهد تا مجبور به صادرات نفت نشود.

وزیر سابق کشاورزی با اشاره به اینکه موضوع خام فروشی نفت و گاز نیز باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد: هرچه در فرآوری محصولات مختلف کار بیشتری انجام شود چرخه تولید توسعه یافته و مسئله خام فروشی از بین می‌رود و می توانیم سرمایه ملی را در توسعه و طرح‌های عمرانی هزینه کنیم.

*اقتصاد مقاومتی یعنی ایران با اراده ملی مقابل زورگویی غربی ها می‌ایستد

خلیلیان با تاکید بر اینکه زمان ابلاغ اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری با توجه به مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱ + ۵ بسیار به موقع بود، گفت: ابلاغ چنین سیاستی در این شرایط نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران اراده خود را برای مقابله با زورگویان آنها بالا برده و انها را مجبور می‌کند از زیاده‌ خواهی‌های خود بکاهند و لحن خود را در صحبت با ایران محترمانه‌تر کنند.

وی با اشاره به اینکه ابلاغ این سیاستها مواضع سیاسی ایران را تقویت میکند گفت: وقتی ایران با یک جنگ تمام عیار از سوی کشورهای غربی مواجه است باید در داخل کشور همه امکانات، نیروهای مختلف با همدلی و وفاق ملی موضوع اقتصاد مقاومتی را تقویت و از سفسطه بپرهیزند.