به گزارش افکارنیوز، شرکت خودروسازی رنوی فرانسه در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد فروش این شرکت به ایران در نخستین ماه ۲۰۱۴ با افت قابل توجه ۲۹ درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده است.

فروش این خودروساز فرانسوی به ایران در دسامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۲۱۱۸ دستگاه بود که این رقم در ماه ژانویه ۲۰۱۴ به ۱۵۰۰ دستگاه کاهش یافته است.

کاهش فروش رنو به ایران در حالی است که از ۲۰ نوامبر ۲۰۱۳ و در پی توافق هسته ای ژنو تحریم خودرویی ایران لغو شده است. فعالان بازار انتظار داشتند در پی لغو این تحریم، صادرات شرکت رنو به ایران با افزایش قابل توجهی مواجه شود.

به عقیده تحلیلگران، مشکلات مربوط به مراودات بانکی مانعی در راه لغو عملی تحریم خودرویی ایران بوده است. آمریکا از لغو تحریم بانکی ایران که برخی آن را شاه کلید لغو تحریم های دیگر می دانند خودداری کرده است.

رنو پیش از اجرای تحریم ها در اواسط سال ۲۰۱۲ هر ماه به طور متوسط ۱۰ هزار دستگاه از محصولات خود را برای مونتاژ و فروش به ایران ارسال می کرد.

میزان فروش این شرکت به ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۳ نسبت به ماه قبل از آن ۴۰۰ دستگاه و در ماه دسامبر ۵۱۸ دستگاه افزایش یافت اما در ماه ژانویه ۶۱۸ دستگاه نسبت به ماه قبل از آن کاهش پیدا کرده است.

کل فروش رنو به ایران در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۳۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۶۴ درصدی داشته است. رنو در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۰۰ هزار و ۷۸۳ دستگاه از محصولات خود را به ایران فروخته بود. این شرکت فرانسوی در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۹۳ هزار و ۶۲۶ دستگاه خودرو در ایران به فروش رسانده بود.

خودروی لوگان پرفروشترین محصول این شرکت در ایران است که با نام ال۹۰ و بهصورت سیکیدی در این کشور تولید میشود.