به گزارش افکارنیوز، دوشنبه هفته پیش بود که خبر تشکیل جلسه هیئت مدیره اتاق تعاون و تغییر دبیرکل آن منتشر شد. ماجرا از این قرار بود که اعضای هیأت مدیره در جلسه خود به اتفاق آرا به تغییر دبیرکل اتاق تعاون و انتخاب محمدصادق مفتح به جای داریوش پاکبین رای مثبت دادند.

اگرچه برخی شبهات در خصوص دلیل این تغییر آن هم در فاصله چند ماه مانده تا زمان قانونی برگزاری انتخابات اتاق تعاون مطرح است اما رئیس هیأت مدیره اتاق تعاون درباره علت این تغییر گفت: این تغییر برای تحرک‌بخشی بیشتر به اقتصاد تعاونی انجام شده است.

عظیمی اضافه کرد: دبیرکل سابق زحمات زیادی کشید، اما اتاق تعاون به عنوان تنها ملجاء و پناه تعاونگران و پرچمدار بخش مردمی اقتصاد به یک انرژی تازه‌تر با تجربیات بیشتری نیاز داشت که اعضای هیئت‌مدیره به این نتیجه رسیده و از بین گزینه‌های مطرح‌ شده، آقای مفتح را به عنوان بهترین گزینه برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم و ساماندهی بیشتر امور بخش تعاون انتخاب کردند.

فردای انتشار این خبر، اتاق تعاون اعلام کرد: در نشست هیئت مدیره اتاق تعاون ایران ضمن معرفی محمد صادق مفتح به عنوان دبیرکل جدید این اتاق، سکان هدایت پارلمان بخش تعاون کشور به وی سپرده شد و در این نشست اعضای هیأت مدیره ضمن استقبال و خیر مقدم به دبیرکل جدید از زحمات پاک بین دبیرکل مستعفی اتاق تعاون ایران قدردانی کردند.

اما عصر چهارشنبه روابط عمومی اتاق تعاون با انتشار اطلاعیه‌ای بر روی سایت خود ضمن اشاره به برگزاری جلسه هیئت مدیره اتاق تعاون ایران با دبیرکل جدید و سابق در فضایی صمیمی، گفت: به منظور تنویر افکار عمومی و تعاونگران، تصویر ۲ استعفای داریوش پاک‌بین دبیرکل سابق اتاق تعاون ایران را ارائه کرد که در دو تاریخ ۱۷ مرداد و ۱۷ بهمن‌ماه انجام شده است.

این در حالی است که پاک‌بین در این باره به خبرنگار فارس گفت: دبیرکل جدید توسط هیأت مدیره انتخاب شده اما هنوز مراحل قانونی و اداری آن طی نشده است.

وی درباره استعفایش از دبیرکلی اتاق تعاون گفت: من در مرداد ماه استعفای خود از این سمت را به هیأت مدیره دادم و زمانی که یک بار این کار انجام شده نیازی به استعفای مجدد نیست و استعفای دومی که از من در سایت منتشر شده جعلی و غیرواقعی است.

اما صبح پنجشنبه همزمان با برگزاری نشست تعاونگران کشور با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دبیرکل سابق اتاق تعاون در جلسه حضور داشت اما دبیرکل جدید در این برنامه حاضر نشد و مدیران بخش تعاون نظرات مختلفی راجع به تغییر دبیرکل داشتند؛ مثلاً برخی این تغییر را که در فاصله چند ماه تا انتخابات انجام شده برنامه هیأت مدیره برای ابقای خود ارزیابی می‌کردند و به همین دلیل با جمع کردن امضا از اعضای اتاق تعاون خواهان برگزاری مجمع فوق‌العاده برای تغییر اعضای هیأت مدیره بودند.

نکته جالب توجه اینکه صبح روز پنج شنبه تصویر ۲ استعفای داریوش پاک‌بین دبیرکل سابق اتاق تعاون از روی خروجی سایت اتاق تعاون برداشته شد و شائبه غیرواقعی بودن آن را تقویت کرد.

از سوی دیگر برخی از تعاونگران بر این باورند که با توجه به اینکه دبیرکل منتخب کارمند دولت است نمیتواند به عنوان دبیرکل این نهاد انتخاب شود و شرایط احراز این مسئولیت را ندارد.

در نشست مشترک تعاونی‌ها با وزیر تعاون که مدیران مختلف این بخش به بیان مشکلات خود می‌پرداختند یکی از مدیران اتحادیه‌ها خطاب به ربیعی ضمن انتقاد از عملکرد ضعیف اتاق تعاون در دفاع از تعاونی‌ها خواستار ساماندهی آن شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه هم در اظهاراتش در جمع مدیران بخش تعاون در خصوص این مسئله گفت: من هیچ نظری در مورد اینکه چه کسی در این تشکل‌ها باشد، ندارم و چون خودم این گونه هستم، اجازه نمی‌دهم گروه‌بندی بکند.

وی افزود: تعاون پاتوق سیاسی و جای افراد غیر تعاونی نیست و تا آنجا که اختیار دارم اجازه نمی‌دهم تجربه تلخی که از دخالت در این بخش داریم تکرار شود.

ربیعی البته در پایان ضمن تشکر از زحمات دبیرکل سابق اتاق تعاون، گفت: ‌ شنیده‌ام که آقای مفتح به عنوان دبیرکل جدید معرفی شده و امیدوارم موفق باشند.

بر اساس شنیده ها مفتح دبیرکل جدید تنها روز اول در هفته گذشته به اتاق تعاون رفته و از ان زمان تاکنون در این محل حاضر نشده است.

مشخص نیست که چه نهادی باید وضعیت پارلمان بخش تعاون را به سامان برساند در شرایطی که همه ارکان نظام بر لزوم اهمیت دادن به این بخش تأکید کرده و خواستار افزایش نقش آن در اقتصاد کشور هستند.