به گزارشافکارنیوز، در حالی که به روزهای پایانی سال ۹۲ نزدیک می شویم رفته رفته بازار شب عید کالاهای مختلف داغ شده و مردم به فکر تامین نیازهای خود برای عید نوروز هستند.

یکی از بازارهایی که با فرا رسیدن روزهای پایانی سال شاهد متقاضیان فراوان است بازار خودرو است که البته طی سال های اخیر به واسطه افزایش قیمت ها حاشیه های فراوانی را به همراه داشته است.

اما در سال های اخیر به واسطه افزایش واردات خودروهای لوکس بازار این خودرو طرفداران فراوانی پیدا کرده است و علی رغم افزایش قیمت ارز و گران شدن قابل توجه خودروهای لوکس این بازار مخاطبان خود را از دست نداده و از رونق قابل توجهی نسبت به بازار خودروهای داخلی برخوردار بوده است.

هم اکنون نیز در حالی که کمتر از یک ماه تا پایان سال ۹۲ باقی مانده است تقاضا برای خرید خودروهای لوکس افزایش یافته و بسیاری برای آنکه سال جدید را با خودروی جدید آغاز کنند در بازار خودروهای لوکس حاضر می شوند.

این در شرایطی است که خودروهای بی ام و، بنز و البته پورشه طرفداران بیشتری در ایران دارند و در سال جاری شاهد واردات مدل های مختلف این خودروها به کشور هستیم.

اما موضوعی که در این میان مطرح می شود تفاوت قیمت یک خودرو در زمان واردات و زمان فروش است که شاهد اختلاف قابل توجه قیمت ها هستیم. به طور مثال بر اساس آمارهای منتشر شده خودرو مازراتی کواتروپورته اسپرت با ارزش وارداتی بیش از ۳۹۹ میلیون تومان به عنوان گرانقیمت ترین خودروی واردشده به تهران در دیماه سال جاری لقب گرفته است که البته قیمت این خودرو در بازار حدود ۹۸ ۴۱۵,۰۰۰, ۰۰۰ ۰ میلیون تومان است.

خودرو

ارزش گمرکی(ریال)

قیمت بازار(ریال)

مازراتی کواترو پورته اسپرت

۳۹۹۹۰۵۶۰۰۸

۹۸۰۰۰۰۰۰۰۰

سواری مرسدس بنزCLS۵۰۰

۲۳۵۲۳۰۰۰۰۰

۷۳۵۰۰۰۰۰۰۰

بنزE۳۵۰ کابیورلت

۱۷۲۲۴۱۹۰۰۰

۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰

بی ام و x۵

۱۷۷۴۵۹۴۳۲۸

۸۵۵۰۰۰۰۰۰۰

سواری مرسدس بنزE۳۰۰

۱۵۳۹۶۸۵۱۲۵

۳۶۵۰۰۰۰۰۰۰

بنز ۲۰۰ E نو

۱۴۲۹۸۶۳۷۵۰

۲۵۴۰۰۰۰۰۰۰

بی ام و ۵۲۸i کشوئی

۱۱۸۰۶۰۰۰۰۰

۳۳۵۰۰۰۰۰۰۰

بی ام و z۴

۱۱۷۷۳۱۱۶۷۷

۴۲۰۰۰۰۰۰۰۰

تویوتالکسوس ۳۵۰ RX

۱۱۴۱۱۰۱۰۰۰

۴۱۵۰۰۰۰۰۰۰

بی ام و X۳

۱۰۸۴۰۴۰۰۰۰

۲۸۰۰۰۰۰۰۰۰

اما طی روزهای اخیر ارزش وارداتی مدل های مختلف خودرو پورشه اعلام شده است که البته این رقم با قیمت این خودرو در بازار تفاوت قابل توجهی دارد که در جدول زیر مشاهده می کنید:

مدل

ارزش گمرکی

قیمت بازار

باکسترز

۱۹۰۹۶۸۲۵۰۰

۳,۹۵۰, ۰۰۰,۰۰۰

۹۱۱ کررا اس

۳۶۸۸۸۸۶۵۰۰

۱,۱۱۰, ۰۰۰,۰۰۰

پانامرا

۳۶۹۳۴۰۰۰۰۰

۸,۵۰۰, ۰۰۰,۰۰۰

پانامرا توربو

۶۴۵۶۶۶۵۰۰۰

۱۱,۵۰۰, ۰۰۰,۰۰۰

کاین اس

۲۹۲۸۶۷۱۵۰۰

۹,۲۰۰, ۰۰۰,۰۰۰

کاین توربو

۴۸۳۷۵۲۸۰۰۰

۱۱,۴۰۰, ۰۰۰,۰۰۰

*ارزش گمرکی خودروها بر اساس دلار ۲۹۵۰ تومانی محاسبه شده است.