به گزارش افکارنیوز، اما نکته جالب در بازار فعلی مسکن، «میزان قدرت خرید متقاضیان» است. زمانی که متقاضیان قدرت کافی برای خرید ندارند چطور با گران‌تر شدن، قدرت خرید پیدا می‌کنند!

بنگاهداران املاک همیشه براین باور هستند زمانی که قیمت‌ها برای طولانی‌مدت ثابت باقی می‌ماند و حتی برخی از فایل‌ها با کاهش هرچند جزئی مواجه می‌شوند، خریداران از بازار استقبال نمی‌کنند، اما به محض افزایش قیمت، بازار خرید و فروش از رونق برخوردار می‌شود.

براین اساس، بنگاه‌های املاک به مالکان و بسازو‌بفروش‌ها اعلام می‌کردند در ماه پایانی سال، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند به همین جهت آنها به دنبال گرانی بیشتر مسکن بودند، اما با ادامه رکود در بازار مسکن و ثبات قیمت‌ها به نظر می‌رسد که مالکان تصمیم به فروش واحدها گرفته‌اند.

با این تفاسیر فعالان بازار مسکن در شرایط فعلی معتقدند که این ترفند جواب خواهد داد، اما شواهد در بازار خرید و فروش مسکن، مساله دیگری را عنوان می‌کند.

امسال، اما تیر این دسته از مشاوران املاک تا به امروز به سنگ خورده است، چراکه شایعه گرانی و حتی افزایش قیمت واقعی مسکن تاثیری بر حجم خریداران در این بازار نداشته است.

برخی از کارشناسان از این بابت خشنود هستند که بالاخره متقاضیان در بازار مسکن، زمان مناسب خرید را تشخیص داده‌اند و برای یکبار هم که شده در شرایط گرانی مسکن پا به بازار نگذاشته‌اند.

البته عده‌ای دیگر از کارشناسان مسکن معتقدند که عدم خرید از بازار مسکن در شرایط کنونی به‌دلیل «قدرت تشخیص صحیح» خریداران نیست، بلکه به علت «عدم قدرت خرید» متقاضیان است.

اما به هر حال چند وقتی است که خریداران در حین مواجه شدن با خبرهایی که امکان افزایش قیمت مسکن را احتمال می‌دهند یا حتی در واکنش به کاهش جزئی قیمت فروش تعداد انگشت شمار فایل‌ها، تاکید دارند که با وجود این قیمت‌ها، به بازار خرید مراجعه نخواهند کرد و در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها خواهند ماند.