به گزارش افکارنیوز، با بهره‌برداری از طرح‌های جدید بهینه‌سازی، توسعه و بهبود کیفیت در پالایشگاه‌های قدیمی نفت علاوه بر افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل کشور، سبد تولید محصولات نفتی ایران هم متنوع شده است.

سعید محجوبی در تشریح آخرین وضعیت توسعه ظرفیت پالایش نفت ایران، گفت: در حال حاضر ظرفیت روزانه پالایش نفت خام و میعانات گازی کشور به حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه است، گفت: با بهره‌برداری از طرح‌های بنزین سازی پالایشگاه‌های نفت اصفهان، بندرعباس و ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش نفت کشور روزانه ۳۵۰ هزار بشکه افزایش می یابد.

مدیر هماهنگی و نظارت برتولید شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مجموع ظرفیت پالایش نفت ایران به ۲.۲ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد، تصریح کرد: در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ساخت پالایشگاه‌های پارس شیراز و اناهیتای کرمانشاه هم در دستور کار قرار دارد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با بهره برداری از این سه پالایشگاه نفت ایران به یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده فرآورده نفتی تبدیل خواهد شد، بیان کرد: علاوه بر این با تکمیل پالایشگاه خلیج فارس ظرفیت تولید بنزین از ۷۰ میلیون لیتر فعلی به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر افزایش می یابد.

وی چشم انداز کوتاه مدت توسعه ظرفیت پالایش نفت کشور را افزایش این ظرفیت به ۲.۵ میلیون بشکه در روز عنوان کرد و افزود: در کنار افزایش ظرفیت، متنوع سازی و بهبود کیفیت محصولات سبد پالایش نفت کشور هم در اولویت قرار دارد.

محجوبی با یادآوری اینکه تاکنون حدود ۳.۵ میلیارد دلار و بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان در طرح‌های توسعه و بهینه سازی پالایشگاه های نفت سرمایه گذاری شده است، تبیین کرد: با اجرای این پروژه‌ها محصولات جدیدی همچون پروپیلن، الکیلات، انواع سوخت هواپیما، بالگرد و جت، بنزن و کک در پالایشگاه‌ها تولید شده است.

به گفته این مقام مسئول پروپیلن و بنزن در مجتمعهای پتروشیمی و کک نفتی در صنایع مختلف همچون آلومینیوم سازی مورد استفاده قرار میگیرد، تاکید کرد: علاوه بر تامین نیاز صنایع کشور با اجرای این طرح از خام فروشی نفت هم جلوگیری میشود.