به گزارش افکارنیوز،حسن محمد تبار، با اشاره به اینکه عرضه‌های خرد سازمان خصوصی‌سازی نزدیک به ۴۵ روز متوقف شده است اظهار داشت: طی ۴۵ روز گذشته هیچ سهامی را از طریق بورس یا فرابورس عرضه نکرده، چرا که شرایط بازار مساعد نبوده است.

وی ادامه داد: طبق مصوبه هیأت وزیران، سازمان خصوصی‌سازی مکلف است که سهام شرکت‌های قابل عرضه را دربورسبه فروش برساند که با توجه به شرایط فعلی بازار و عدم تقاضای سنگین هیچ عرضه‌ای نخواهیم داشت.

معاون سازمان خصوصی سازی در مورد عرضه‌های گذشته در بورس که به صورت خرد در برخی نمادها انجام شد، توضیح داد: برخی مطالبات از بدهکاران وجود دارد که بدهی آنان که بسیار ناچیز است، در صورت وجود تقاضا عرضه و بدهی‌ها پرداخت می‌شود.

وی افزود: بنابراین این عرضه‌ها سنگین نبوده و نباید به پای عرضه‌های بزرگ دولت گذاشته شود، چرا که نزدیک به ۴۵ روز هیچ عرضه دولتی نداشتیم.

محمد تبار درباره سرانجام وضعیت مشمولان سهام عدالت و زمان معاملاتی شدن سهام در بورس تأکید کرد: روند سهام عدالت متوقف نشده، بلکه تمام اقدامات آن در حال پیگیری است.

معاون سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه طرحی در هیأت وزیران مبنی بر ایجاد صندوق قابل معامله بورسی(ای‌تی‌اف) سهام عدالت مطرح شده است، گفت: در صورت تشکیل این صندوق تمام مشمولان سهام عدالت به این صندوق پیوسته و سهام آنان تبدیل به واحدهای قابل معامله صندوق‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از تصویب طرح جامع سهام عدالت که در هیأت وزیران مطرح شده است، لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد، تا پس از تصویب سازوکار جدید، سهام عدالت امکان نقد شدن داشته باشد.

محمد تبار گفت: در غیر این صورت طبق قانون قبلی مبنی بر ورود سهام عدالت به بورس با شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پیگیری خواهد شد.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی‌سازی درباره آخرین جزئیات روند پیگیری‌های سهام عدالت تأکید کرد: تاکنون اطلاعات مشمولان ۲۴ استان به سپرده‌گذاری مرکزی و اوراق بهادار ارسال شده و این شرکت در حال تکمیل اطلاعات است.

* تعیین تکلیف دو باشگاه پرطرفدار سرخابی و آخرین وضعیت آ‌نان

محمد تبار با بیان اینکه واگذاری دو باشگاه فوتبال استقلال و پرسپولیس طبق قانون سال ۱۳۹۲ باید از طریق فرابورس انجام شود، گفت: با توجه به اینکه صورت‌های مالی و اطلاعات حسابرسی این دو باشگاه کامل نیست، بنابراین امکان واگذاری باشگاهها تا پایان سال ۹۲ از طریق فرابورس امکانپذیر نیست و در صورت ورود به سال جدید طبق مصوبه ۱۳۹۳ از طریق مزایده این دو باشگاه واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق بند «ب» ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه کشور شرکت‌ها باید در بازار سوم فرابورس در صورت مزایده درج شود و اطلاعات آنان در بورس ثبت شود.

معاون امور سهام خصوصیسازی تأکید کرد: واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بر اساس قانون باید انجام پذیرد و سازمان حسابرسی نیز باید اطلاعات این دو باشگاه را به طور کامل تأیید و صورتهای مالی آنان را بررسی و ارسال کند.