به گزارش افکارنیوز، پیش‌فروش اینترنتی بلیت اتوبوس برای ایام نوروز، از ۱۱ اسفند‌ماه آغاز می‌شود و تا ۱۸ اسفند‌ماه ادامه دارد.

از ۱۸ اسفندماه فروش حضوری بلیت اتوبوس آغاز خواهد شد، البته همراه با آن فروش اینترنتی را نیز ‌خواهیم داشت.

پایگاههای اینترنتی‌ www. payane. ir ‌و www. mosaferyar. ir برای پیش‌فروش اینترنتی بلیت اتوبوس در خدمت مسافران حمل و نقل عمومی جاده‌ای است؛ البته پیش‌فروش بلیت از طریق سایر ‌آدرس‌های اینترنتی اختصاصی شرکت‌های تعاونی حمل و نقل مسافر و آدرس‌های اینترنتی استانی نیز انجام می‌شود. ‌

پیش‌فروش حضوری بلیت اتوبوس در محل پایانه‌های عمومی مسافر و همچنین دفاتر مرکزی و دفتر فروش بلیت سطح شهر شرکت‌های مسافربری برای سرویس‌های هر شرکت تعاونی مسافری انجام می‌شود.

۱۱۰۰ دفتر در پایانه‌ها و مراکز شهری، به مسافران خدمات ارائه می‌دهند و طبق اعلام مسئولان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، نظارت بر نحوه عملکرد آنها توسط بازرسان ادارات کل استانی انجام می‌شود.

* الزام برنامه‌ریزی سفر برای مسافران حمل و نقل عمومی جاده‌ای

مردم ‌با برنامه‌ریزی سفر، بلیت خود از را محل پیش‌فروش اینترنتی و حضوری تهیه کنند تا شرکت‌های تعاونی بتوانند به اندازه کافی در این ایام ناوگان در اختیار مردم قرار دهند.

* افزایش حداقل ۲۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس برای ایام نوروز

پیش بینی‌ می‌شود نرخ بلیت اتوبوس در راستای کاهش زیان تردد یکسر خالی حدود ۲۰ درصد افزایش داشته باشد؛ ‌ این افزایش حداکثر ۲۰ درصدی نرخ بلیت اتوبوس در ایام روز به آن دلیل است که طی این ایام برخی مسیرها یکسر خالی است یعنی به عنوان مثال در مسیرهای با مبدأ تهران در روزهای ابتدایی نوروز صندلی‌ها اغلب تکمیل است اما در همین روزهای ابتدایی نوروز، مسیرها به مقصد تهران اغلب خالی هستند و یا در روزهای پایانی نوروز تقاضای سفر به تهران بسیار بالا اما تقاضای سفر از تهران به شهرستان‌ها کاهش می‌یابد و اغلب صندلی‌ها خالی است.

* فعالیت ۱۹۵۰۰ دستگاه اتوبوس در ایام نوروز

طبق اعلام مسئولان سازمان راهداری در زمینه به‌کارگیری حداکثر ظرفیت ناوگان تحت پوشش شرکت‌ها و مؤسسات حمل و نقل مسافربری، تعداد ۱۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس که غالباً از نوع VIP و ویژه هستند، ۳۵ هزار و ۹۰۰ دستگاه مینی‌بوس و ۳۵ هزار و ۸۰۰ دستگاه سواری کرایه به منظور جابه‌جایی مسافران نوروزی تأمین و تجهیز شده‌اند.

* توزیع فرم نظرسنجی بین مسافران اتوبوس در ایام نوروز

طبق اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ‌‌فرم‌های نظرسنجی بین مسافران در اتوبوس‌های مسیرهای مختلف توزیع می‌شود؛ قطعاً نظرات مسافران کمک بسزایی به مسئولان سازمان راهداری برای رفع مشکلات خواهد بود؛ افزایش ایمنی تردد، کاهش تصادفات، میزان رضایت مسافران و کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط شرکت‌ها برخی از مواردی است که شرکت‌های تعاونی مسافری باید رعایت کنند.

در حال حاضر ۲۷ شرکت حمل و نقلی عمومی جاده‌ای دارای سایت اینترنتی فروش بلیت هستند، همچنین برخی از شرکت‌های تعاونی علاوه بر پیش‌فروش اینترنتی، به طریق پیامکی و تلفنی نیز‌ پیش فروش بلیت را انجام می‌دهند.

بنابراین گزارش طبق اعلام رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جادهای طرح جابهجایی مسافران نوروزی از ۲۵ اسفندماه ۹۲ آغاز میشود و تا ۱۵ فروردین ماه سال ۹۳ ادامه دارد.