به گزارش افکارنیوز، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی از دریافت قسط اول پول نفت ایران در پی توافق ژنو خبر داد و گفت: قسط دوم تا دو روز آینده وصول می شود.

سیف افزود: علت تاخیر عدم پرداخت قسط دوم تغییر بانک بوده که سرانجام این مسئولیت به ژاپن سپرده شد. مکانیزم دریافت قسط دوم البته تا دو روز آینده مشخص خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اینکه ما مشکلی برای برداشت پول قسط اول نداریم، تصریح کرد: سه بانک ژاپنی و یک بانک سوئیسی به طرف‌های بانکی ما اضافه شده‌اند و دامنه حضور بانک‌ها به عنوان طرف‌های مبادلات در حال افزایش است و این قابل پیش‌بینی بود؛ برهمین اساس طرف‌های مذاکره پذیرفته‌اند که در کشورهای همسایه بانک‌هایشان فعال شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه اموال آزاد شده ایران در بانکی در سوئیس است، تصریح کرد: مذاکره کرده‌ایم تا حسابی برای بانک مرکزی در بانک مرکزی سوئیس افتتاح شود.

ساعتی قبل خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد دومین قسط پول نفت ایران در چارچوب توافق ژنو نیز از سوی ژاپن پرداخت شده است.

بر اساس این گزارش در روز چهارشنبه ۴۵۰ میلیون دلار از پول نفت صادراتی ایران به ژاپن به یک حساب بانک مرکزی ایران واریز شده است. ژاپن در ماه میلادی گذشته نیز نخستین قسط از پول نفت ایران را پرداخت کرده بود.

بر اساس توافق ژنو قرار است طی ۸ مرحله ۴.۲ میلیارد دلار پول نفت ایران که در بانک های خارجی انباشته شده است در دسترس این کشور قرار گیرد. قرار بود دومین قسط پول نفت ایران شنبه اول مارس و سومین قسط نیز ۷ مارس باید در دسترس ایران قرار گیرد.

بر اساس این گزارش تردیدهایی نسبت به تکمیل پروسه پرداخت پول نفت ایران در چارچوب توافق ژنو پدید آمده و برخی محافل از عدم ورود این مبالغ به داخل ایران به دلیل عدم همکاری بانک های خارجی خبر می دهند.