به گزارش افکارنیوز، نشست خبری سخنگوی دولت امروز در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز در این نشست شرکت کرده بود.

نوبخت در ابتدای این نشست خبری با اشاره به اینکه حقوق کارمندان در سال آینده ۲ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: با مقدماتی که اندیشیده شده است حقوق و مزایای کارکنان دولت از فردا پرداخت خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد یارانه نقدی خانوارها که معمولا در ۲۲ هر ماه پرداخت می‌شد این ماه تا بیستم به حساب‌ها واریز خواهد شد و حقوق فروردین کارکنان دولت نیز نسبت به اسفند ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت، قبلا ۱۸ درصد دیده بودیم، اما با توجه به جابه‌جایی اعتبارات ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی دولت تدبیر و امید اضافه کرد: کارکنان دولت بر حسب مصوبه ای که امروز در هیئت وزیران به تصویب رسید حقوق و مزایای خود را اعم از شاغلان و بازنشستگان در سال جدید با ۲۰ درصد افزایش دریافت خواهند کرد.

نوبخت همچنین تصریح کرد: قرار شد با تصویب دولت، مبالغ قابل توجهی از مطالبات بخش خصوصی را بپردازیم تا صرف پرداخت حقوق معوقه پیمانکاران به کارکنان‌شان شود.

یارانه فروردین تغییر نمی‌کند

وی در ادامه این نشست خبری درباره یارانه پرداختی به مردم و اینکه آیا این یارانه‌ها همچنان پرداخت می‌شود، گفت: در فروردین ۱۳۹۳ یارانه خانوارها بدون هیچ تغییری مانند گذشته پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: اما در قانون مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها امیدواریم بعد از ثبت‌نامی که صورت می‌گیرد و کسانی که در این حرکت و طرح ملی برگه‌های ارزیابی خود را پر می‌کنند، تغییراتی در پرداخت یارانه‌ها رخ دهد.

نوبخت با بیان اینکه طبیعی است که مبلغ پرداختی به خانوارها برای یارانه‌ها تغییر کند، گفت: این مبالغ صرف بهبود سلامت، بیمه و بهداشت خواهد شد.

وی تاکید کرد: اینکه تورم مهار شد و نرخ آن رو به کاهش است، ناشی از انضباط مالی و پولی است.

سخنگوی دولت در ادامه در خصوص نرخ تورم تصریح کرد: هم آمارهای بانک مرکزی و هم مرکز آمار ایران در باره نرخ تورم به‌ویژه آنچه برای بهمن ماه گذشته بود و همچنین تورم نقطه به نقطه بهمن نسبت به دی و بهمن امسال نسبت به بهمن سال گذشته دقیقاً نزدیک به هم بود.

نوبخت با اشاره به اینکه مبانی محاسباتی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران اندکی متفاوت است، اظهار داشت: برای تغییرات شاخص قیمت در بهمن نسبت به دی ماه، بانک مرکزی ۰،۴ و مرکز آمار ایران ۰،۱ محاسبه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ‌ درباره بهمن امسال نسبت به بهمن سال گذشته نیز بانک مرکزی در حدود ۲۸ درصد و مرکز آمار ایران نیز ۲۲ درصد اعلام کرد که نشان می دهد هر دو در یک روند محاسبه می شوند.

سخنگوی دولت با اشاره به مهار کردن تورم نیز توضیح داد: این کاهش تورم ناشی از انضباط مالی و پولی است که انضباط پولی در بانک مرکزی اعمال می شود و انضباط مالی را معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و وزارت امور اقتصادی و دارایی اعمال می کنند.

نوبخت تاکید کرد: کاری که هر سال در نیمه‌های سال بعد انجام می‌شد، اکنون که سال ۱۳۹۲ هنوز تمام نشده است، در این خصوص قانون داریم و قانون آن کاملاً مشخص است و ضوابط آن نیز در دستور کار دولت است از این رو یکشنبه تصویب می‌شود.

وی با بیان اینکه همه اینها نمادی از تقید به انضباط مالی است، ادامه داد: انضباط مالی که رعایت شود، یک برنامه‌ریزی برای مهار کردن تورم است. البته طبق قانون آماری که برای همه دستگاه‌ها مستند است، آمار مرکز آمار ایران است و نرخ تورم رسمی نیز مربوط به آن آماری است که مرکز آمار اعلام می کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: با توجه به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده، این افزایش، تدریجی و با رشد بسیار کند خواهد بود.

آثار تورمی افزایش قیمت سوخت حداقلی خواهد بود

خبرنگاری از وی پیرامون افزایش قیمت حامل‌های سوخت در سال ۹۳ پرسید که سخنگوی دولت تدبیر و امید در پاسخ تاکید کرد: فشار هزینه‌ای این افزایش محاسبه شده است و تغییرات قیمتی که در حامل‌های انرژی صورت خواهد گرفت با رشد کند و تدریجی خواهد بود و آثار تورمی آن حداقلی است.

نوبخت با بیان اینکه عدم توازن بین عرضه و تقاضا شکل نمی‌گیرد، اظهار داشت: با توجه به کمکی که به تولید خواهد شد و اتخاذ انضباط مالی و پولی، سعی خواهد شد تقاضا به صورت منطقی کنترل شود و عدم توازن بین عرضه و تقاضا به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: اصلاح قیمت حامل‌های انرژی آنقدر کند خواهد بود که سرجمع آن به گونه ای می شود که نرخ تورم سال آینده کمتر از نرخ تورم امسال شود.

قشرهای پردرآمد از دریافت یارانه انصراف دهند

سخنگوی دولت به انتظارات دولت نسبت به انصراف برخی از مردم در زمینه یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: انتظار ما از قشرهای پردرآمد این است که با انصراف از دریافت یارانه نقدی به دولت فرصت دهند تا به کسانی که نیازمندترند خدمت بیشتری ارائه کند.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه آیا از آزادی مرزبانان ایرانی خبری دارید و اینکه آقای دکتر عارف از دولت گلایه کرده‌اند و آیا قائل به گلایه‌های عارف هستید، گفت: من مثل همه ایرانیان پرعاطفه امیدوارم خبر آزادی مرزبان‌های غیور ما منتشر شود و خود بنده هم این افتخار را داشته باشم که به عنوان سخنگوی دولت این خبر را اعلام کنم. ضمن اینکه تلاش‌های بی‌وقفه در حال انجام است و امیدواریم در همین چند روز و قبل از اتمام ماه اسفند شاهد این قضیه باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار، عارف را یکی از شخصیت‌های محترم و مجرب این نظام دانست و افزود: ما بسیار خرسند می‌شویم از نظرات وی استفاده کنیم و دکتر طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی به عنوان شخصیتی موثر در تیم اقتصادی دولت حضور دارد و بدون تردید نظرات وی بیانگر نظرات آقای عارف خواهد بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در ایام انتخابات بنده در مناظره‌ای با دکتر طیب‌نیا شرکت کرده بودم، افزود: در آن برنامه نمایندگان کاندیداها به تشریح و تبیین برنامه‌های کاندیداهای مورد حمایت خود در صدا و سیما پرداختند و آقای دکتر طیب‌نیا نیز از طرف آقای عارف در مناظره حضور داشتند.

بسیاری از دوستان عارف در بخش‌های مدیریتی حضور دارند

نوبخت خاطرنشان کرد: وقتی که دولت در حال شکل‌گیری بود و با توجه به اینکه ما در زمینه اقتصاد دانشمندان و افراد صاحب‌نظری را در کشور داریم، اما از آقای طیب‌نیا دعوت کردیم و الان هم در خدمت ایشان هستیم.

وی ادامه داد: بسیاری از دوستان مشترک آقای عارف در بخش‌های مدیریتی حضور دارند و می‌توانند مبین نظرات وی باشند. حتما بنده خدمت ایشان مشرف می‌شوم و از نظرات وی استماع می‌کنم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما جلسات مستمری با صاحبنظران داریم، گفت: صاحبنظران در تقسیم‌بندی‌ها اصولگرا و برخی اصلاح‌طلب هستند. این نشان می‌دهد دولت تدبیر و امید از همه صاحبنظران بدون جایگاه سیاسی آنها استفاده می‌کند تا از نظرات آنها بهره‌مند شود و بنده هم خدمت آقای عارف مشرف می‌شوم.