به گزارش افکارنیوز،شرکت هایسرمایه گذاریاز جمله مجموعه های بورسی هستند که بنا به نحوه فعالیت آنها که عمدتاً خرید و فروش سهام شرکت های بورسی است، به طور مستقیم تحت تأثیر روند معاملاتی در بورس قرار می گیرند.

از این رو در این گزارش سراغ شرکت سرمایه گذاری ملی ایران رفتیم تا میزان بازدهی کسب شده از سوی " ونیکی " در دوران رونق بورس و وضعیت حال حاضر آن که چندان مناسب نیست را از مدیریت عامل یکی از شرکت های زیرمجموعه آن یعنی شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران جویا شویم.

محمدرضا صادقی مقدم پیرامون وضعیت پرتفوی بورسی " ونیکی " عنوان کرد: این شرکت همچون سایر شرکت های سرمایه گذاری بازدهی مناسبی از محل سرمایه گذاری های خود طی دوران رونق بورس به دست آورد و سودهای حاصل از آن را نیز در صورت های مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه سال جاری لحاظ نمود.

وی به روند نزولی بورس اشاره کرد و ابراز داشت: سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی، دارویی، غذایی و بانکی در حالی بیشترین وزن پرتفوی " ونیکی " را تشکیل می دهند که در پی تداوم افت قابل توجه شاخص کل و قیمت سهام شرکت های بورسی و در نهایت عدم وجود فرصت های مناسب سرمایه گذاری، تاکنون تغییری در این پرتفوی اعمال نشده است.

این مقام مسئول در ارتباط با برنامه های شرکت جهت سرمایه گذاری طی سال آینده ابراز داشت: در شرایط فعلی حاکم بر بازار سرمایه و بی اعتمادی های به وجود آمده نمی توان در خصوص پتانسیل های صنایع بورسی جهت رشد سودآوری و افزایش قیمت سهام صحبت کرد. چراکه در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه های فعالان بازار سرمایه و شرکت های سرمایه گذاری برون رفت از این وضعیت و تغییر مسیر بورس است.

این کارشناس بازار سرمایه به خبرهای مثبت منتشر شده پیرامون بهبود وضعیت صنایع مختلف همچون فلزات اساسی اشاره کرد و گفت: در حالی اخبار مثبت متعددی در خصوص وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور به گوش می رسد که به نظر می رسد این خبرها کوچکترین تأثیر مثبتی بر روند معاملات نمی گذارند. از این رو در صورت تداوم این روند نزولی و طولانی تر شدن آن، برگشت به روال عادی و نه حتی روند مثبت بسیار مشکل به نظر می رسد.

مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران سیاست های پولی و ارزی اخذ شده از سوی دولت را به عنوان عواملی برشمرد که موجب تشدید ابهامات موجود می شوند و در این خصوص افزود: اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، فاز دوم هدفمندی یارانه ها، قانون مالیاتی کشور و از همه مهمتر ساز و کار ضوابط معاملاتی جدید از جمله پارامترهایی هستند که هنوز به طور واضح تعیین نشده اند و با ابهاماتی همراه هستند، به گونه ای که این عوامل موجب می شوند تا تصمیم گیری برای سرمایه گذاری طی سال آینده کمی دشوار باشد.

صادقی مقدم به تعیین تکلیف برخی پارامترهای اثرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت های بورسی اشاره کرد و اظهار داشت: عدم جامع نگری دولتمردان و تصمیم گیران در سطح کلان اقتصادی و نیز عدم توجه نمایندگان مجلس به ارکان اقتصادی در نهایت موجب شد تا برخی فاکتورهای اثرگذارهمچون نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی به طور قابل توجهی افزایش یابند.

وی با اشاره به اینکه با اجرای ضوابط جدید معاملاتی اعتماد سرمایه گذاران و نقدشوندگی در بورس از میان رفته، افزود: سیاست های مدیران و مسئولان سازمان بورس درحالی تعیین کننده روند آتی بورس هست که با توجه به فراز و نشیب های بازار سهام طی سال جاری به نظر می رسد این روند تنها در صورت عدم اعمال نظر مدیران ذیربط منطقی به نظر می رسد، در غیر این صورت روند نزولی شکل گرفته چندان طبیعی نخواهد بود.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون برنامه افزایش سرمایه "ونیکی" بیان کرد: برنامه افزایش ۱۰۰ درصدی شرکت از محل سود انباشته در برنامه کاری "ونیکی" قرار دارد، به گونه ای که به همین منظور مجمع عمومی فوق العاده سهامداران طی ماه جاری برگزار خواهد شد.