به گزارش افکارنیوز، سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بین‌الملل در سخنرانی خود در صحن مجلس ملی این کشور گفت: واردات گاز از ایران بهترین راه برای تأمین نیازهای انرژی کشور است و تکمیل پروژه خط لوله صلح هنوز هم اولویت دولت پاکستان برای رهایی از بحران کمبود انرژی می‌باشد.

وی افزود: فشارهای آمریکا تأثیری بر روابط پاکستان و ایران ندارد و ما مصمم به واردات گاز از این کشور هستیم.

عزیز تأکید کرد: به عنوان یک کارشناس اقتصادی به خوبی می‌دانم که امضای قرارداد واردات گاز از ایران آن هم در شرایطی که تنها ۲ ماه از پایان دولت قبلی(حزب مردم) مانده بود کار آسانی نیست و این موضوع نشان می‌دهد تحریم‌ها باعثنشد اسلام‌آباد و تهران نتوانند این قرارداد را امضا کنند.

مشاور نخست وزیر پاکستان بیان کرد: در حال حاضر آمریکا و ایران در حال مذاکره هستند و به محض اینکه نتیجه این مذاکره مشخص شود موضوع اجرای خط لوله صلح را دوباره بررسی می‌کنیم.

عزیز خاطرنشان کرد: به ‌زودی نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به دعوت همتای ایرانی خود راهی تهران می‌شود.

وی تصریح کرد: سیاست خارجی پاکستان واضح و بدون ابهام است و سعی داریم به سمت استقلال بیشتر و ایفای نقش موثر‌تر درباره سایر کشورها باشیم.

این اظهارات در حالی انجام می‌شود که چندی پیش، «شاهد خاقان عباسی» وزیر نفت پاکستان اعلام کرد که پروژه خط لوله گاز ایران از دستور کار دولت اسلام‌آباد خارج شده است.

ایران تقریبا احداثخط لوله در خاک خود را به اتمام رسانده است و این در حالی است که پاکستان هنوز کار بر روی ساخت ۷۸۰ کیلومتر خط لوله در خاک خود را آغاز نکرده است.

ضربالاجل تعیین شده برای تکمیل این خط لوله پایان دسامبر سال جاری میلادی است و در صورتی که پاکستان نتواند در این مدت به تعهدات خود عمل کند باید روزانه مبلغ هنگفتی را بابت جریمه به ایران بپردازد.