به گزارش افکارنیوز،یک تحلیل‌گر بازار سهام مکانیزم اخیر سازمان بورس برای اعتبار دهی به کارگزاران را بهترین اقدام برای مهار روند منفی شاخص ارزیابی و پیش‌بینی کرد بازار سهام در روزهای آینده روند مثبت خود را پی بگیرد.

محمد خزلی خرازی که در خصوص دلیل نوسانات اخیر بازارسهامپرسید، اظهار داشت: سازمان بورس و شورای بورس به عنوان دو رکن مهم می‌توانند سیاست‌های تنظیم بازار را تدوین و اجرا کنند.

وی با اشاره به تصمیم اخیر سازمان بورس مبنی بر اینکه کارگزاران می‌توانند ۱۰ برابر حقوق صاحبان سهام به مشتریان خود اعتبار دهند، تصریح کرد: این یکی از بهترین مکانیزم‌هایی بود که منجر به تغییر رویه منفی بازار در روزهای اخیر شد و پیش‌بینی می‌شود با عملیاتی شدن آن طی روزهای آینده روند مثبت بازار ادامه پیدا کند.

این کارگزار بازار سرمایه توضیح داد: وقتی طرف عرضه سهام در بازار تقویت می‌شود، نگرانی در بازار برای سقوط وجود دارد و مسئولان با اعتبار دادن و تامین خطوط اعتباری بانک‌ها به سهامداران کمک کرده و طرف تقاضا را تشدید می‌کنند. این بهترین مکانیزمی بود که برای تنظیم بازار تصمیم به آن گرفته شد.

خزلی ادامه داد: این وضعیت باعثشد بازار ما دیروز و امروز مثبت شود و طی روزهای آینده نیز به این روند ادامه دهد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی شاخص بازار سهام به سرعت بالا می‌رود، همه فعالان بازار اعم از مسئولان، کارگزاران، سهامداران و خبرنگاران خوشحالند اما وقتی ظرف دو ماه شاخص ۱۲ هزار واحد افت می‌کند همه توقع دارند مکانیزم‌هایی وضع شود که جلوی حرکت منفی بازار را بگیرد.

خزلی گفت: این در حالی است که ما در زمان رشد باید طرف عرضه سهام را تقویت می‌کردیم یعنی سازمان خصوصی سهم عرضه می‌کرد و یا با افزایش سرمایه و پذیره‌نویسی سهم جدید وارد بازار می‌شد، حال آنکه پول‌های وارد شده به بازار صرف خرید سهام موجود بازار شد.

وی ادامه داد: حال که بازار به دلیل نگرانی برخی از سهامداران و یا هر عامل دیگری در حال ریزش است باید طرف تقاضا را تشدید کرد.

خزلی در پاسخ به این پرسش که دلیل ریزش بازار در روزهای اخیر چه بود گفت: بازاری که ظرف ۹ ماه ۱۳۰ درصد رشد می‌کند انتظار ریزش آن را دارند و برای این ریزش نیز دنبال بهانه می‌گردند. از بحثبودجه، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و بهره مالکانه معادن گرفته تا اخیرا جنگ روسیه در کریمه. فعالان بازار برای بالا بردن بهانه دارند و برای خروج از بازار هم ذهن‌ها می‌تواند بهانه بتراشد.

وی ادامه داد: سیاستگذاران در این مواقع به جای دستکاری بازار با بستن نمادها و اعمال محدودیت در معاملات که بازار را از مسیر اصلی خود یعنی آزادی معاملات خارج می‌کند باید اقدام به سیاستگذاری‌های صحیح کنند.

خزلی ادامه داد: ما در بحران سال ۲۰۰۸ غرب دیدیم که بانک مرکزی اروپا و آمریکا خطوط اعتباری را در اختیار بانک‌ها برای تزریق به بازار سهام قرار دادند.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: در این شرایط هماهنگی بورس و بانکها میتواند موثر باشد و بانکها در این مواقع با خطوط اعتباری خود می توانند از بازار سهام حمایت کنند