به گزارش افکارنیوز، در پی توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر میان ایران و گروه ۱ + ۵ مقرر شد ۴.۲ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران آزاد و طی هشت قسط به حساب بانک مرکزی واریز شود.

در این راستا قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد.

همچنین اعلام شده بود که دومین قسط دارایی‌های بلوکه شده ایران اول مارس به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود اما با توجه به این که این تاریخ مصادف با روز تعطیل کشورهای اروپایی بود، واریز ۴۵۰ میلیون دلار به عنوان قسط دوم به تعویق افتاد که طبق اعلام رییس کل بانک مرکزی قسط دوم دارایی‌های بلوکه شده ایران فردا - شنبه - باید واریز شود.

سیف، روز چهارشنبه بعد از پایان جلسه هیات دولت عنوان کرد که طی سه روز قسط دوم دارایی‌های بلوکه شده ایران واریز خواهد شد.

بر این اساس فردا - شنبه - باید قسط دوم دارایی‌های بلوکه شده ایران واریز شود.

به گفته سیف مکانیزم پرداخت قسط دوم از دارایی‌های بلوکه شده ایران تعبیه شده و به حساب‌مان واریز می‌شود.

همچنین بر اساس گزارش رویترز، امروز - هفتم مارس - قرار است کره جنوبی ۵۵۰ میلیون دلار از بدهی نفتی‌اش به ایران را به عنوان سومین قسط پرداخت کند که با توجه به تعطیلی ایران، نحوه جابجایی این مبلغ و قطعی بودن پرداخت آن مشخص نیست.

قسط سوم تا هشتم داراییهای ایران به ترتیب باید در این تاریخها واریز شود: ۷ مارس: ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۰ آوریل: ۵۵۰ میلیون دلار ، ۱۵ آوریل: ۴۵۰ میلیون دلار، ۱۴ مه: ۵۵۰ میلیون دلار، ۱۷ ژوئن: ۵۵۰ میلیون دلار، ۲۰ ژوییه: ۵۵۰ میلیون دلار (۲۰ ژوییه یکشنبه است از این رو پرداخت ممکن است به ۲۱ ژوییه به تعویق بیفتد).