به گزارش فارس، بر اساس اعلام رسمي سايت سمگا، اسفنديار رحيم مشايي و حميد بقايي جزو اولين سهامداران شرکت سمگا بوده اند و مديرعامل اين شرکت، مهدي جهانگيري، معاون سابق مشايي در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است.
در نخستین روز از آغاز پذیره‌نویسی شرکت سمگا بر اساس اخباری که رسانه ها در آن روز منتشر کردند و سایت رسمی شرکت سمگا در لینک اخبار خود قرار داده، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۸۸ اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس وقت سازمان میراثفرهنگی و گردشگری و حمید بقایی قائم‌مقام وقت سازمان، سهام این شرکت را خریداری کردند.
رحیم‌مشایی و بقایی به عنوان نخستین خریداران سهام این شرکت، هر کدام رقم ۵ میلیون ریال سهام را به طور نمادین خریداری کردند. همان روز ۵۰ درصد و طی ۴ روز بعد، ۱۰۰ درصد سهام عرضه شده شرکت سمگا توسط بانکها، مؤسسات سرمایه گذاری و افراد مطلع، خریداری شد و پذیره نویسی سمگا قبل از موعد پیش بینی شده به پایان رسید. البته این روزها آقایان اخبار آن روزها را فراموش کرده و خرید نمادین سهام شرکت سمگا را انکار می کنند و می گویند این سهام در آن روز به برخی میهمانان از سوی مهدی جهانگیری مدیر عامل این شرکت اهدا شد که برخی افراد مذکور آن سهام را به تعاونی کارکنان میراثفرهنگی اهدا کردند.

به گزارش فارس، شرکت گروه سرمایه گذاری میراثفرهنگی و گردشگری ایران " سمگا " با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریالی در تاریخ هفتم تیر ماه سال ۱۳۸۸ آغاز به کارنموده است. این شرکت به عنوان نخستین هلدینگ گردشگری با پشتیبانی بسیاری از بانک ها و موسسات مالی و همچنین سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با هدف سرمایه گذاری در پروژه های شاخص توسعه گردشگری در کشور تشکیل شده بود.
زمین های اراضی ملی واگذار شده از شرکت مورد حمایت مشایی و بقایی پس گرفته شد
مسئولین سازمان جنگلها به همراه استاندار تهران و مدیرعامل سمگا طی صورتجلسه‌ای در تاریخ ۲۳ اسفند ۸۸ بیش از ۱۲۵.۸۸ هکتار از اراضی پارک لویزان را برای اجرای طرح مجموعه تفرجگاهی شرق تهران به صورت رایگان به شرکت خصوصی سرمایه گذاری میراثفرهنگی و گردشگری ایران " سمگا " واگذار می کنند.
بنابراین گزارش، توجیه واگذاری رایگان این زمینها به یک شرکت خصوصی تصمیم نامه شماره ۹۹۶۷۷/۴۳۰۸۴ مورخ ۱۸/۵ / ۸۸ هیأت وزیران در دور دوم سفرهای استانی و همچنین بند ۳ مصوبه پنجمین جلسه کارگروه میراثفرهنگی استان تهران مبنی بر تأمین شش قطعه زمین برای احداثپارک بزرگ و تفریحگاه مردمی در شهر تهران از محل منابع اراضی ملی است.
این در حالی است که اولا حق بهره برداری از منابع طبیعی به استناد ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و مراتع مستلزم وجود طرح مصوب بوده، ثانیا واگذاری می بایست از طریق مزایده و با رعایت مقررات مربوط به اشخاص واجد صلاحیت صورت گیرد ثالثا درآمد حاصل از واگذاری می بایست به حساب‌های خزانه واریز گردد که در واگذاری زمینهای فوق به شرکت خصوصی سمگا هر سه مورد فوق نقض شده و کار غیرقانونی صورت گرفته است.
در پی عدم رعایت مقررات قانونی فوق الذکر در مقدمات واگذری بیش از ۱۲۵ هکتار از اراضی لویزان به دستگاه‌های اجرایی ذیربط تذکر داده شد که این مساله موجب فسخ واگذاری رایگان ۱۲۵.۸۸ هکتار از اراضی پارک لویزان به شرکت خصوصی سمگا گردیده است.
یکی از مسائل و نکاتی که بر غیرقانونی بودن این واگذاری ها تصریح دارد اینکه در این تصویبنامه‌ها به جنگل لویزان به عنوان یکی از مناطق گردشگری اشاره نشده بود. همچنین در مصوبات کارگروه میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران اشاره مستقیمی به پارک جنگی لویزان نشده بود.
ضمن اینکه اصولا پرونده‌های موضوع مواد یاد شده مربوط به واگذاری‌هایی است که مشمول ممنوعیت ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی لایحه واگذاری اراضی نیستند و اجرای طرح مدیریت بهره‌وری منطقه‌ای جنگلی مانند لویزان موضوع خارج از شمول مواد یاد شده بود و مشمول ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع است. بنابراین دستکم استناد به این تصویبنامه وجهی نداشته و تصویب‌نامه‌های هیأت وزیران نیز تنها مجوز کلی جهت احداثمناطق و مراکز گردشگری ارائه می‌کرد. همچنین ترک تشریفات مزایده و واگذاری مدیریت بهره‌برداری طرح نیز فاقد مستند قانونی است.

به گزارش فارس، لازم به ذکر است که پیش از واگذاری غیرقانونی و رایگان ۱۲۵ هکتار از اراض پارک لویزان به شرکت خصوصی سمگا، در تاریخ ۹ آبان سال ۸۸ کارگروه میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران کلیات طرح احداثمجموعه تفرجگاهی در منطقه شهید بابایی توسط شرکت خصوصی سرمایه‌گذاری میراثفرهنگی و گردشگری " سمگا " را تصویب می کند و البته پیش از این مصوبه نیز در تاریخ ۱۰ شهریور سال ۸۸ در همین کارگروه کلیات طرح احداثپارک بزرگ و تفرجگاه مردمی در شهر تهران از محل اراضی تحت مالکیت سازمان مسکن و شهرسازی توسط شرکت سمگا مصوب شده بود.
بنابراین گزارش، سپس مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در تاریخ ۲۴ آبان سال ۸۸ در نامه ای به رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن ارسال مدارک و مستندات در خصوص طرح مورد نظر درخواست اعلام نظر می‌نماید که رئیس وقت سازمان نیز در پی نوشت موضوع را داری فوریت و اهمیت ذکر کرده و دستور اقدام در حداقل زمان ممکن(حداکثر یک هفته) را می‌دهد و پس از این مکاتبات در تاریخ ۲۳ اسفند سال ۸۸ واگذاری رایگان زمینها انجام می شود.