افکارنیوز:محمدحسين فروزان مهر ـ معاون توسعه اشتغال و سرمايه نيروي انساني وزارت كار و امور اجتماعي ـ در گفتوگو با (ايسنا) اظهار كرد: طراحي كارتهاي خريد اعتباري كارگران كه توسط وزارت بازرگاني صورت گرفته است به گونهاي است كه مسوولان واحدهاي توليدي ضمن ارائه درخواست خود به اين وزارتخانه با واحدهاي تابعه آن در هر استانها، ميتوانند با دريافت رمز عبور از سامانه ميزان، اطلاعات كارگران را وارد كرده تا از اين طريق بتوانند به بانك عامل مراجعه كنند.

وی با بیان این‌که بانک عامل دریافت کارت‌های اعتباری بانک رفاه کارگران است، گفت: بانک رفاه به محض دریافت لیست، ضمن برگزاری نشستی با مسوول امور مالی هر شرکت و براساس تفاهم‌نامه‌ای که تاکید به بازپرداخت اقساط آن دارد، زمینه صدور کارت‌ فراهم می‌شود.

فروزان‌مهر خاطر نشان کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر این‌که واحد تولیدی پس از مراجعه برای دریافت این کارت پاسخی نشنیده است وجود نداشته است.

معاون وزیر کار با تاکید بر این‌که اجرای این طرح با توجه به جمعیت وسیع جامعه کارگری کشور باید مرحله‌ای اجرا شود، تصریح کرد: در یکسری استان‌ها کارگروه‌هایی با مسوولیت سازمان بازرگانی استان‌ها تشکیل شده است که اعضای آن رییس سازمان کار و سرپرست بانک رفاه هر استان است.

وی ادامه داد: سایر بانک‌های خصوصی نیز از آن جهت که این طرح دارای یک بعد اقتصادی خوب است برای اجرای آن ابراز تمایل کرده‌اند.

معاون وزیر کار گفت: ‌ توان بازپرداخت افراد نیز باید مشخص شود و آن مقدار که از این مبلغ خرید می‌شود، بازپرداخت آن در یک دوره‌ چهار ماهه با کارمزد چهار درصد انجام گیرد.

فروزان‌مهر افزود: ‌ پس از پرداخت هر قسط از این کار به همان میزان این کارت مجددا شارژ شده و به کارت منتقل می‌شود.

معاون وزیر کار درباره نظارت بر اجرای طرح اعطای کارت‌های اعتباری خرید کارگران تصریح کرد: هدف دولت اجرای این طرح در سطح تمام اقشار جامعه است و این هدف در خصوص جامعه کارگری با هدف اجرای دو مولفه اصلی است؛ یکی افزایش توان قدرت خرید و رفاه کارگران و دیگری حمایت از تولیدات داخلی است.

وی با تاکید بر این که با این کارت تنها می‌توان تولیدات داخلی ایران را خرید، ادامه داد: ‌ هر کارگری که تعهد بازپرداخت این مبلغ را بدهد، می‌تواند در این طرح شرکت کند.

فروزان‌مهر درباره احتمال خرید و فروش این کارت‌ها در بازار، بیان کرد: کارگران نباید این کار را انجام دهند زیرا قرار است از محل این کارت‌ها منابع دیگری برای کارگران در نظر گرفته شود و شاید در آینده بحثبازپرداخت این کار از طریق یارانه‌های پرداختی صورت گیرد.

وي در پايان گفت: محدوديت ايجاد شده توسط اين كارت خريد كالاهاي ايراني است و علاوه بر آن نيز استفاده از آن تنها در فروشگاههاي خاص كه سامانه ميزان متصل است، قابل استفاده است.