به گزارش افکارنیوز، علی نظری منتظر با بیان اینکه یکی از جرایم شایع صنعت برق دستکاری کنتور است، گفت: کنتور یا شماره انداز، میزان برق مصرفی مشترک را نشان می دهد که براساس آن مطابق تعرفه، هزینه برق مصرفی محاسبه و از سوی مشترک پرداخت خواهد شد.

مدیرکل حقوقی توانیر با اعلام اینکه انگیزه های سودجویانه افراد را وادار به دستکاری کنتور می‌کند، تصریح کرد: برخی افراد با انگیزه‌ سودجویانه با دستکاری این وسایل علاوه بر آنکه خود را در معرض خطرات جانی قرار می دهند تلاش می‌کنند تا برق مصرفی به کمتر از میزان واقعی در کنتور ثبت شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این اقدام هرچند منافع مادی موقتی برای مرتکبین دستکاری کنتور به همراه دارد، اظهار داشت: اما ممکن است با جرایمی همچون سرقت و کلاهبرداری قابل تطبیق باشد و در نتیجه تبعات سنگین جزایی را برای متخلفان به دنبال داشته باشد.

وی در خصوص مستندات قانونی رسیدگی به جرم دستکاری کنتور برق بیان کرد: براساس نظر اداره کل امور حقوقی قوه قضائیه که در سال ۸۳ ارسال شده است، دستکاری کنتور آب و برق مصداق بارز سرقت به شمار می‌رود.

نظری با بیان اینکه مطابق با مصادیق قضائی دستکاری کنتور به صورت متقلبانه و در راستای فریب مأموران برق که به منظور کاهش در پرداخت بهای برق مصرفی انجام می شود، تبیین کرد:علاوه بر این که عملی خلاف شرع است، کلاهبرداری محسوب می شود که مجازات مرتکب آن نیز علاوه بر رد اصل مال، حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ربوده شده خواهد بود.