به گزارش افکارنیوز، به طور معمول ماه‌های فروردین و اردیبهشت دوران اوج رکود بازار خودرو بوده و قیمت‌ها در این دوره تثبیت شده و یا اندکی کاهش می‌یابد.

با این حال در سال جدید تحت تاثیر عوامل مختلف از جمله رشد دو درصدی مالیات بر ارزش افزوده و به ویژه رشد نرخ ارز، قیمت خودروها در بازار آزاد به ویژه خودروهای وارداتی اندکی افزایش یافته است.

در این زمینه یک فعال بازار خودروهای وارداتی می‌گوید: در روزهای اخیر قیمت خودروهای وارداتی به طور متوسط چند میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که قیمت توسان از ۱۴۷ میلیون تومان به ۱۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است، خاطرنشان می‌کند: قیمت اسپورتیج نیز از ۱۵۰ میلیون تومان به ۱۵۲ میلیون تومان افزایش یافته است.

این فعال بازار خودروهای وارداتی ادامه می‌دهد: ‌قیمت اپیتما نیز به ۱۴۸ میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که پیش از عید قیمت توسان ۱۴۰ میلیون تومان، اسپورتیج ۱۴۴ میلیون تومان و اپیتما ۱۴۳ میلیون تومان بود.

وی خاطرنشان می‌کند: با گرانی‌های اخیر بازار به رکود بدتری خواهد رفت زیرا خریداران نسبت به رشد قیمت‌ها شوکه بوده و احتمالا به امید کاهش مجدد نرخ دلار و کاهش قیمت‌ها از خرید خودداری می‌کنند.

به گفته این فعال بازار خودروهای وارداتی، آغاز شمارهگذاری خودروهای وارداتی تاثیر مثبتی بر کنترل قیمت این محصولات و احتمالا کاهش آن خواهد داشت